Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy

|
selectedselectedselected
Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek 2022 przyniósł odbicie produkcji drobiarskiej w Polsce, po spadkach odnotowanych w 2021. Według Eurostatu, uboje kurcząt brojlerów (wg masy) w Polsce w okresie sty-kwi’22 zwiększyły się o 3,9% r/r, a dane GUS o produkcji mięsa w firmach zatrudniających 50 os. i więcej, wskazują na jej wzrost okresie styczeń’22-maj’22 o 2,1% r/r. Przyczyn wzrostów można upatrywać w stabilizacji sytuacji związanej z grypą ptaków (spadek liczby ognisk w 1h22 w por. do 1h21) oraz we wzroście cen drobiu, który oddziałuje w kierunku poprawy opłacalności chowu.

Komisja Europejska przewiduje (prognozy z kwietnia’22), że unijna produkcja mięsa drobiowego w 2022 wzrośnie jedynie o 0,5% r/r po spadku o 2,7% r/r w 2021, co oznacza wciąż niższy poziom niż przed pandemią COVID-19.

Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 1Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 1

 

ROŚNIE POPYT NA DRÓB Z POLSKI

Reklama

Według danych GUS, w okresie sty-kwi’22 polski eksport mięsa i podrobów drobiowych, w masie towaru, zmalał jedynie o 0,23% r/r, z czego w 1q22 spadek wyniósł 2,8% r/r. W kwietniu popyt na polski drób zwiększył się - wzrost sprzedaży zagranicznej wyniósł nieco ponad 8% r/r, przy relatywnie mniejszej dynamice produkcji. Wzrost wywołany był deficytem produkcji w UE, wywołanym grypą ptaków m.in. we Francji (największy wzrost) oraz skutkami wojny, które ograniczyły dostawy z Ukrainy. FAO prognozuje (czerwiec’22), że ukraińska produkcja drobiu w 2022 zmaleje o ok. 30% r/r, a eksport aż o 67% r/r, co stworzy przestrzeń dla większego eksportu z Polski. Dodatkowo wygasanie pandemii przyczynia się do odbudowywania popytu na drób na rynku UE.

Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 2Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 2

 

CENY DROBIU PODĄŻAJĄ ZA PODWYŻKAMI CEN PASZ

Według GUS przeciętna cena skupu drobiu w maju w Polsce wyniosła 6,52 zł/kg i była wyższa o 55% r/r i o 32% wyższa niż w lutym. Wzrosty cen są w dużej mierze odzwierciedleniem rosnących cen pasz, niemniej pozwalają również na poprawę w zakresie opłacalności chowu kurcząt.

Z danych MRIRW wynika, że przeciętna cena mieszanki pełnoporcjowej dla brojlerów w maju’22 wzrosła w stosunku rocznym o 42%, tj. w mniejszym zakresie niż cena skupu żywca. Relacja ceny skupu kurcząt do ceny paszy zwiększyła się o 8,6% r/r, przekraczając poziom średniej z lat 2017-2019, stwarzając warunki do utrzymania wzrostów produkcji drobiu na rynku krajowym w kolejnych miesiącach. Niemniej presja kosztów w produkcji drobiu wciąż jest wysoka, dlatego odbicie produkcji w całym 2022 może nie być duże.

Reklama

Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 3Drób: odbicie w branży drobiarskiej w Polsce, rośnie popyt - rosną ceny drobiu. Perspektywy   - 3

 

PERSPEKTYWY 2H22

Prognozujemy, że roczna dynamika wzrostu cen skupu drobiu (GUS) średnio w 2h22 utrzyma się na ponad 40-proc poziomie, podobnie jak w 1h22, choć będzie stopniowo malała do końca roku. Główną przyczyną wzrostów będą zwiększające się koszty produkcji żywca, głównie w zakresie cen pasz, których podwyżki wzmocniła rosyjska agresja na Ukrainę. Popyt na drób napędzać może odradzający się po pandemii sektor HoReCa. Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku spożycia jest oczekiwane spowolnienie gospodarcze, choć drób, jako tańsze mięso może zyskiwać względem wieprzowiny i wołowiny w warunkach rosnącej inflacji.

 

 

Reklama


***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 2/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama