Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny żywca drobiu

MALEJE PRODUKCJA DROBIU W POLSCE

Według GUS krajowa produkcja mięsa drobiowego w okresie styczeń-kwiecień zmalała o 1,7% (firmy o zatrudnieniu >49 os.). Tendencje spadkowe obserwowane są również u innych ważnych producentów UE. Uboje kurcząt w 1q21 zmalały w Holandii (-19% r/r), w Hiszpanii (-1,7% r/r), oraz we Włoszech (-1,4% r/r). Utrzymująca się relatywnie niska opłacalność produkcji wskazuje na możliwość utrzymania spowolnionej dynamiki produkcji w 2q21. Dodatkowym czynnikiem jest znacząca liczba ognisk HPAI w Polsce w stadach reprodukcyjnych, która spowodować może pogłębienie spadku wstawień w 2q21.

W sezonie jesienno-wiosennym (listopad 2020 – czerwiec 2021) liczba ognisk grypy ptaków była rekordowa (355) i miała wpływ na podaż niektórych gatunków drobiu. W gospodarstwach z HPAI utrzymywano ok. 13,9 mln szt. drobiu. Wprzypadków indyków (1,9 mln szt.) mogło być to ok. 8% krajowego wolumenu ubojów, których dokonuje się zwykle w tym okresie. W połączeniu ze znacznymi spadkami wylęgów piskląt indyczych w ostatnich miesiącach 2020 (-19% r/r w 4q20) oznaczało mniejszą podaż żywca indyczego w 2q21.

WCIĄŻ SŁABA DYNAMIKA EKSPORTU DROBIU

Dane GUS wskazują na wolumenowy wzrost polskiego eksportu mięsa i podrobów drobiowych w 1q21 o 2,3% r/r (wobec spadku produkcji o 1,7% r/r). Wartość polskiego eksportu drobiu w 1q21 zmalała o 11,9% r/r wskutek wciąż niskich cen. Dynamika eksportu wciąż odbiegała od wzrostów notowanych przed pandemią z powodu niskiego popytu w HoReCa, związanego z trzecią falą COVID-19 w krajach UE. Kontynuacja negatywnych efektów grypy ptaków nie pozwala na odbicie eksportu w 2021, niemniej czynnik ten z punktu widzenia dynamiki stracił na znaczeniu w pierwszych miesiącach 2021 (ogniska grypy ptaków notuje się od grudnia 2019).

Niska dynamika eksportu jest w dużej mierze zasługą brexitu (spadek sprzedaży do Wlk. Brytanii o 14% r/r), choć warto odnotować znaczące zmniejszenie wysyłek w 1q21 do Niemiec (-13% r/r) oraz Czech (-17%). Spadek podaży mięsa drobiowego wobec zwiększonych wysyłek eksportowych skutkuje mniejszą podażą w kraju, co ma odzwierciedlenie we wzrostach cen.

CENY BLISKIE REKORDÓW

Reklama

Według danych GUS przeciętna cena skupu drobiu w Polsce w maju wyniosła 3,99 zł/kg (+33% r/r) co oznaczało najwyższy poziom od 2014. Ceny skupu indyków wzrosły o blisko 40% r/r, a na przełomie maja i czerwca osiągnęły rekordowy poziom ponad 6,50 zł/kg.

PERSPEKTYWY 2H21

Przeciętna cena skupu drobiu w 2h21 może być wyższa o 20-25% r/r. Główne przyczyny wzrostów to: rosnące koszty pasz, niska dynamikę ubojów kurcząt w Polsce i UE oraz negatywne efekty grypy ptaków. Ogniska HPAI w stadach reprodukcyjnych mogą wpłynąć na pogłębienie spadku wstawień piskląt w 2q21. Wygaszanie pandemii pod wpływem realizacji szczepień przeciw COVID-19 oznacza wznowienie popytu na mięso w sektorze HoReCa, który nasilić może wzrosty cen

Czytaj więcej