Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny drobiu kaczki

Sytuacja podażowa na rynku drobiu normalizuje się. Od początku br. obserwowany jest silny wzrost cen skupu drobiu (skumulowany wzrost cen skupu w okresie styczeń-lipiec wyniósł 32%). Tak duża skala wzrostu cen skupu drobiu jest efektem strat w bazie produkcyjnej spowodowanych przez wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI). Po kilku miesiącach deficytu surowca do przetwórstwa sytuacja podażowa zaczyna stopniowo wracać do równowagi. Wsparcie dla takiej oceny stanowi stabilizacja liczby wylęgów kurcząt oraz odnotowany w sierpniu lekki spadek cen skupu drobiu. W konsekwencji uważamy, że ceny skupu drobiu osiągnęły już swoje maksimum i kolejne miesiące przyniosą ich wyraźny spadek wraz z dalszym wzrostem podaży. Będzie on jednak ograniczany przez postępującą odbudowę popytu na drób w UE, w szczególności ze strony kanału HoReCa wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii.

Polski eksport drobiu już blisko poziomów sprzed pandemii

W okresie I-VII 2021 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 6,2% r/r wobec spadku o 6,7% w analogicznym okresie 2020 r. Tym samym wartość polskiego eksportu drobiu osiągnęła już poziom zbliżony do wartości z analogicznego okresu sprzed pandemii. Cena skupu drobiu wyniosła w sierpniu 4,45 zł/kg (+25,7% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,71 zł/kg (+21,0% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w sierpniu 2,61 wobec 2,51 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2021 r. wyniesie ok. 3,80 zł/kg oraz ok. 3,65 zł/kg na koniec 2022 r.

Kolejne miesiące przyniosą stabilizację cen skupu jaj

Po przejściowym wzroście cen skupu jaj spowodowanym stratami związanymi z ptasią grypą kolejne miesiące przyniosły lekką korektę cen. Obecnie ceny skupu jaj kształtują się na poziomie zgodnym ze średniookresowym trendem. Z jednej strony czynnikiem pozytywnym dla cen jaj jest stopniowe ożywienie popytu w kanale HoReCa wraz z wygasaniem pandemii. Z drugiej strony czynnikiem ograniczającym wzrost cen jest słaby popyt eksportowy. Uważamy, że te dwa czynniki będą sprzyjać stabilizacji cen skupu jaj w kolejnych miesiącach.

Słabe wyniki polskich eksporterów jaj

W okresie I-VII 2021 r. wartość polskiego eksportu jaj obniżyła się o 20,6% r/r wobec spadku o 4,8% w analogicznym okresie 2020 r. Cena skupu jaj klasy M w sierpniu wyniosła 32,24 zł/100 sztuk (+10,0% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,47 zł/kg (+23,0% r/r). W konsekwencji w sierpniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 21,89 wobec 24,46 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji jaj. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2021 r. wyniesie ok. 34 zł/100 sztuk oraz ok. 36 zł/100 sztuk na koniec 2022 r. Głównymi czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu oraz jaj jest dalszy przebieg pandemii, a także ewentualne pojawienie się nowych ognisk ptasiej grypy.

Reklama

Ceny skupu drobiu osiągnęły już swoje maksimum -  kolejne miesiące przyniosą wyraźny spadek!  - 1Ceny skupu drobiu osiągnęły już swoje maksimum -  kolejne miesiące przyniosą wyraźny spadek!  - 1

Czytaj więcej