Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar kontratakuje. Cena złota broni się przed spadkiem poniżej psychologicznej bariery

|
selectedselectedselected
Dolar kontratakuje. Cena złota broni się przed spadkiem poniżej psychologicznej bariery  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

17 stycznia notowania metalu zeszły do 2001,72 USD/troz; poziomu najniższego od ponad miesiąca. Rynek osłabiły jastrzębie komentarze Christophera Wallera – członka zarządu Fed oraz lepsze od oczekiwań dane o grudniowej sprzedaży detalicznej w USA. Zdaniem Wallera amerykański bank centralny nie powinien ciąć stóp do czasu uzyskania pewności, że inflacja trwale się obniżyła.

 

Negatywną presję na ceny metalu wywarły wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz skok indeksu dolara do poziomu najwyższego od 13 grudnia. YTD wskaźnik wzrósł o 1,9%; zaś kruszec stracił 2,4%.

Dolar kontratakuje. Cena złota broni się przed spadkiem poniżej psychologicznej bariery  - 1Dolar kontratakuje. Cena złota broni się przed spadkiem poniżej psychologicznej bariery  - 1

Oddalenie się perspektywy obniżek stóp procentowych w USA obrazuje rynek Fed Funds futures na giełdzie CME. Jeszcze 12 stycznia prawdopodobieństwo cięcia stopy referencyjnej 20 marca przez FOMC o co najmniej 25 pb wynosiło 81%. Tydzień później spadło poniżej 50%. Aktualnie rynek spodziewa się pierwszych obniżek stóp Fed w maju. Kwestia styczniowej decyzji FOMC wydaje się przesądzona – prawdopodobieństwo utrzymania stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie przekracza 97%.

Reklama

Pojawiają się opinie, że ceny złota w znacznym stopniu dyskontują oczekiwania względem tegorocznych obniżek stóp Fed (na 18 grudnia implikowana stopa wynosi blisko 4%). Nie brakuje czynników prowzrostowych, które mogą wywindować notowania kruszcu do 2175 USD/troz w horyzoncie 12M. Katalizatorami aprecjacji metalu mogą być globalne napięcia geopolityczne oraz dane z USA, świadczące o dezinflacji lub osłabieniu rynku pracy. Po stronie popytowej potencjał kryje się w gronie funduszy spekulacyjnych (zaangażowanie netto na giełdzie COMEX jest znacznie poniżej szczytów) i ETF-ów. Fundamenty rynkowe wciąż wspiera solidny popyt ze strony banków centralnych oraz inwestorów detalicznych z krajów rozwijających się.

 

Zobacz także: Upragnione odbicie na rynku miedzi. Metal odreagowuje po ciężkim początku miesiąca

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama