Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Upragnione odbicie na rynku miedzi. Metal odreagowuje po ciężkim początku miesiąca

|
selectedselectedselected
Upragnione odbicie na rynku miedzi. Metal odreagowuje po ciężkim początku miesiąca | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek nowego roku minął pod znakiem silniejszego dolara, ciążącego rynkowi metalu. Podczas sesji 18 stycznia notowania benchmarku LME 3M spadły do 8245 USD/t, poziomu najniższego od ponad miesiąca. Kolejne dni przyniosły odbicie w pobliże 8600 USD/t, nastroje inwestycyjne poprawiły m.in. deklaracja chińskich władz o stymulacji rynku kapitałowego oraz obniżka rezerw obowiązkowych dla tamtejszych banków. Ze wsparciem mogły też przyjść topniejące zapasy surowca na LME, które w przypadku dostępnego metalu (on warrant) obniżyły się do 121,8 tys. ton, poziomu z września.

 

Do dynamicznego wzrostu notowań miedzi podczas sesji 24 stycznia (intraday nawet +2,2%) mogło również się przyczynić zamykanie pozycji przez fundusze spekulacyjne. Money managers na giełdzie CME zbudowali ostatnio największe od lipca 2022 roku pozycje krótkie netto. U podstaw takiego ruchu może leżeć przekonanie o słabym popycie na metal w związku z globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Rynek fizyczny surowca tymczasem staje się coraz bardziej napięty. Spotowy koszt przerobu koncentratu miedzi przez chińskie huty spadł poniżej 50 USD/t (poziom z lipca 2021 r.) z 80 USD/t ustalonych w listopadzie jako benchmark na 2024 rok. Redukcja premii TC/RC oznacza nasilenie się rywalizacji hut o surowiec, aczkolwiek poza obniżoną podażą jednym z powodów może być przyrost lokalnych mocy przerobowych. O kondycji strony popytowej więcej będzie można powiedzieć po sezonowo (najprawdopodobniej) słabym Q1’24.

Wzrost deficytu koncentratu miedzi oraz mniejsza nadwyżka metalu w 2024 roku skłoniła jednego z istotniejszych uczestników rynku do zrewidowania skali oczekiwanego spadku cen metalu w Q3’24 z 7600 USD/t do 8000 USD/t. Nie brakuje optymistycznych przewidywań – w horyzoncie 12M jeden z poważniejszych graczy celuje w 10 tys. USD/t, zakładając najbardziej napięty rynek metalu od 2021 roku (deficyt 430 tys. ton wobec 260 tys. ton jawnych zapasów). Prognozę cenową podniósł Cochilco – chilijski nadzorca branżowy (kraj jest globalnym liderem w wydobyciu miedzi). Organizacja zrewidowała oczekiwania względem średniorocznej ceny metalu z 3,75 USD/lb (ok. 8267 USD/t) do 3,85 USD/lb (ok. 8488 USD/t). Zdaniem Cochilco w latach 2024-25 globalny rynek miedzi zanotuje nadwyżkę rzędu 170-180 tys. ton. Rewizja prognozy cenowej wynika ze wzrostu popytu na metal w związku z transformacją energetyczną, wsparciem ma też służyć m.in. normalizacja polityki monetarnej w USA. W 2025 roku Cochilco spodziewa się średniej ceny metalu na poziomie 3,9 USD/lb (ok. 8598 USD/t).

Reklama

 

Zobacz także: Cena ropy Brent wystrzeliła. Napięcia geopolityczne wspierają notowania czarnego złota

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama