Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto kupować już złoto i srebro? Te konkluzje ekspertów mogą Cię zaskoczyć

|
selectedselectedselected
Czy warto kupować już złoto i srebro? Te konkluzje ekspertów mogą Cię zaskoczyć | FXMAG INWESTOR
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki centralne nie bez przyczyny są wymienione w niniejszym raporcie jako pierwszy czynnik wpływający na notowania surowców. W ostatnich miesiącach to właśnie te instytucje zdawały się nadawać ton sytuacji na rynkach akcji czy walut, pośrednio wpływając istotnie także na ceny surowców.

 

Sprawdź również: Eksperci ujawnili co sądzą o najważniejszych surowcach i metalach szlachetnych

 

Kluczowe informacje:

Stany Zjednoczone:

  • Rezerwa Federalna w lipcu podniosła stopy procentowe o kolejnych 25 punktów bazowych do poziomu 5,50%, czyli do najwyższego poziomu od 2001 roku. Tym samym, Fed kontynuuje cykl zacieśniania polityki monetarnej, trwający od marca 2022 r. Niemniej, instytucja ta zbliża się do końca cyklu podwyżek – według Fed Watch w USA możliwa jest co najwyżej jeszcze jedna niewielka podwyżka stóp, a bazowym scenariuszem jest utrzymanie ich na niezmienionym poziomie. Jednocześnie, Fed zadeklarował możliwe obniżki stóp procentowych w 2024 roku.
  • Ceny surowców są wrażliwe przede wszystkim na wycenę amerykańskiego dolara, czyli waluty, w której większość z nich jest wyceniana na rynku. Jastrzębia retoryka Fed przekładała się na wyższą wartość dolara i presję spadkową na notowania surowców, jednak zapowiedzi powrotu do gołębiego nastawienia wywołują coraz mocniejszą presję spadkową na wartość USD i są coraz mocniejszym paliwem do zwyżek cen surowców.
  • Surowcem najbardziej wrażliwym na zmiany wartości dolara jest złoto, a w mniejszym stopniu także skorelowane z nim srebro.

 

Sprawdź również: Cena metalu wystrzeli, bo jest on niezbędny. Mocno potrzebuje go Elon Musk

Reklama

 

Pozostałe rejony świata:

  • Po ponad 6 latach utrzymywania stóp procentowych na poziomie 0%, Europejski Bank Centralny jesienią 2022 r. rozpoczął cykl podwyżek stóp. W lipcu 2023 r. stopy procentowe w strefie euro dotarły do poziomu 4,25% (+25 pb). To najwyższy poziom od października 2008 r.
  • Jastrzębią retorykę utrzymuje większość kluczowych banków centralnych świata. W miesiącach styczeń-sierpień doszło do podwyżek stóp procentowych m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Indiach (w każdym z tych przypadków ostatnia podwyżka wyniosła 25 punktów bazowych). Na dużą podwyżkę stóp procentowych zdecydowała się także Rosja (w sierpniu o 350 pb).
  • Wśród banków, które w ostatnich miesiącach decydowały się na obniżki stóp procentowych lub ich pozostawienie na niezmienionym poziomie, warto wymienić Chiny, Japonię oraz Brazylię. W przypadku Japonii, ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w 2016 r. (-20 pb), a od tego czasu Bank Japonii nie zdecydował się na rozpoczęcie cyklu podwyżek w obawie przed negatywnymi skutkami dla gospodarki. W przypadku Chin stopy zostały obniżone w sierpniu br. na skutek prób stymulowania gospodarki przez Ludowy Bank Chin.
  • Wysoki poziom stóp procentowych w ostatnich miesiącach oraz oczekiwania ich stopniowych obniżek sprzyja utrzymywaniu się contango na rynkach terminowych (przyszłe ceny surowców są wyższe niż te obecne).

 

Sprawdź również: Cena metalu zaliczyła krach - przecena sięga 60%! Prognoza zapowiada olbrzymie odbicie

 

Konkluzja:

Jastrzębia retoryka większości banków centralnych trzyma w ryzach ceny surowców w 2023 r., jednak zapowiedzi łagodzenia polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w 2024 r. może okazać się motorem napędzającym wzrosty cen surowców.

Ten czynnik jest najistotniejszy dla cen: złota, srebra.

Wpływ tego czynnika na ceny surowców: neutralny w krótkoterminowej perspektywie, pozytywny w długoterminowej perspektywie.

Źródła: Reuters, Investing.com

Reklama

 

Zobacz raport BOŚ

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama