Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy już czas rozgrzewać hutnicze piece? Rynek stali w centrum uwagi

|
selectedselectedselected

Wzrost globalnej produkcji stali w ostatnich 4 latach wyraźnie się osłabił ze względu na stabilizację w chińskim przemyśle stalowym. Dynamicznie rosną natomiast zdolności produkcyjne Indii oraz niektórych krajów Bliskiego Wschodu (głównie Iranu i Iraku) i Azji Południo-Wschodniej.

Czy już czas rozgrzewać hutnicze piece? Rynek stali w centrum uwagi
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja stali w Chinach w 2023 pozostawała wysoka i to nawet mimo dekoniunktury w tamtejszym sektorze budowlanym, który ma ogromne znaczenie dla przemysłu stalowego. Chińskim hutom pomagał jednak wysoki popyt z krajowej motoryzacji, energetyki i przemysłu stoczniowego, a także eksport. Wspiera to globalny rynek węgla koksującego i rudy żelaza.

 

W 2023 europejskim producentom dawała się we znaki przede wszystkim znacząca redukcja zapasów stali w dalszych ogniwach łańcucha wartości. Kryzys energetyczny i środowisko podwyższonych stóp procentowych dodatkowo ograniczyło popyt, doprowadzając do ograniczeń produkcji w hutach. Końcówka 2023 była okresem lekkiej poprawy koniunktury, co może się przedłużyć na 1q24, ale w jakiejś mierze jest to efekt sezonowości. Cały 2024 powinien być dla sektora stalowego jedynie odrobinę lepszy – Eurofer przewiduje zużycie rzeczywiste stali na poziomie zbliżonym do tego z 2023. Na silniejsze odbicie aktywności przemysłowej i budowlanej prawdopodobnie przyjdzie poczekać do 2025.

 

Polski sektor produkcji stali zaliczy 2023 do trudnych. Produkcja stali surowej spadła o 13% do 6,5 mln t. Branża potrzebuje przede wszystkim wyraźnego ożywienia w budownictwie. Spodziewamy się, że popyt na stal zacznie odzyskiwać siły w 4q24 i 2025. Wsparciem będą inwestycje finansowane z KPO, nowa perspektywa finansowa UE (od 2025) i powrót inwestycji w sektorze nieruchomościowym, w czym pomagają obniżki stóp i programy wsparcia popytu na zakup mieszkań. Nadpodaż stali na rynkach azjatyckich i odbudowa chińskich zapasów przy wysokich cenach rudy żelaza i węgla koksującego skutkują silną presją na marże. Sytuacja polskich przedsiębiorstw w branży stalowej mimo, że może się lekko poprawić, prawdopodobnie nadal będzie dość trudna.

Reklama

 

Zobacz także: Cena cynku spadła o 50% w 2 lata. Teraz może mocno odbić - głoszą prognozy ekspertów

 

czy juz czas rozgrzewac hutnicze piece rynek stali w centrum uwagi grafika numer 1czy juz czas rozgrzewac hutnicze piece rynek stali w centrum uwagi grafika numer 1

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama