Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co obecnie kieruje rynkiem złota i czego możemy spodziewać się po cenie kruszcu?

|
selectedselectedselected
Co obecnie kieruje rynkiem złota i czego możemy spodziewać się po cenie kruszcu? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek (20.03) cena uncji złota krótkoterminowo przebiła poziom 2 tys. USD. Podobne poziomy widzieliśmy tylko dwa razy w historii: w sierpniu 2020 r. oraz marcu 2022 r. Omówmy jednak, jakie czynniki kierują obecnymi wzrostami cen kruszcu oraz czego możemy spodziewać się po przyszłości?

 

Problemy w sektorze bankowym

Wydaje się, że problemy szwajcarskiego banku Credit Suisse oraz obawy o kryzys w amerykańskim systemie bankowym, o których mieliśmy okazję pisać we wcześniejszych komentarzach, spowodowały wzrost awersji do ryzyka u inwestorów, co mogło napędzić popyt na tzw. bezpieczne aktywa, czyli m.in. złoto.

Po upadku trzech amerykańskich banków oraz utracie płynności przez Credit Suisse zareagował Fed, wspierając płynnościowo system bankowy. Zawarł umowę o wsparcie płynnościowe z największymi bankami centralnymi. Przejęcie Credit Suisse ogłosił z kolei jego główny rynkowy konkurent, gwarantując tym wsparcie wypłacalności. Te działania mogły nieco uspokoić sytuację, co zdają się obrazować notowania funduszu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF), który daje ekspozycję na spółki z sektora bankowego ze Stanów Zjednoczonych. 

Wydaje się, że kluczowym czynnikiem dla sytuacji w sektorze finansowym będzie dzisiejsza decyzja Fed ws. stóp procentowych oraz konferencja prezesa Jerome’a Powella. Jak podaje FedWatch, zbierając przewidywania analityków, aż 87 proc. z nich oczekuje dziś podwyżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych, do poziomu 5 proc. W związku z rosnącym ryzykiem kluczowego dla gospodarki sektora bankowego większość analityków zaledwie w ciągu dwóch tygodni zmieniła oczekiwania odnośnie do terminu osiągnięcia szczytu podwyżek stóp procentowych przez Fed z września na maj br. Co więcej, 46 proc. z ankietowanych analityków uważa, że pierwszą obniżkę stóp możemy zobaczyć już w lipcu br. Wydaje się, że wyższe od oczekiwań podwyżki mogą negatywnie wpłynąć na sektor bankowy, a – co za tym idzie – moglibyśmy wtedy spodziewać się dalszego wzrostu awersji do ryzyka, a to mogłoby być korzystne dla cen złotego kruszcu.

Reklama

co obecnie kieruje rynkiem zlota i czego mozemy spodziewac sie po cenie kruszcu grafika numer 1co obecnie kieruje rynkiem zlota i czego mozemy spodziewac sie po cenie kruszcu grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Daily

 

Zakupy banków centralnych 

Centralne banki odgrywają istotną rolę w zarządzaniu rezerwami złota i są znaczącymi posiadaczami tego kruszcu. Dane dotyczące rezerw złota, kompilowane z wykorzystaniem statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego, śledzą raportowane przez banki centralne zakupy i sprzedaż złota oraz procentowy udział złota w ich rezerwach międzynarodowych.

W 2022 r. Chiny i Turcja były największymi nabywcami złota, jednak Turcja zmaga się z problemami gospodarczymi i inflacją. W Chinach natomiast bank centralny dokonał kolejnych zakupów złota, ale cykl ten może się skończyć lub zostać ograniczony, ponieważ rząd ogłosił oczekiwane tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc. oraz spodziewane ożywienie gospodarki po odejściu od restrykcyjnej polityki „zero COVID". Te czynniki mogą wpłynąć na spadek popytu na złoto.

co obecnie kieruje rynkiem zlota i czego mozemy spodziewac sie po cenie kruszcu grafika numer 2co obecnie kieruje rynkiem zlota i czego mozemy spodziewac sie po cenie kruszcu grafika numer 2

Reklama

Źródło: Zmiany w IV kw. 2022 r. rezerw złota, https://www.gold.org/goldhub/data/gold-reserves-by-country?gclid=Cj0KCQiA-oqdBhDfARIsAO0TrGFBGpXIevzQzm3eU3oSb35CrWrgLw-h445BSQNAiWhLcZfNW4UQyQYaAsvTEALw_wcB

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama