Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy najwyżej w tym roku! Liderzy OPEC+ przedłużają ograniczenia podaży surowca

|
selectedselectedselected
Cena ropy najwyżej w tym roku! Liderzy OPEC+ przedłużają ograniczenia podaży surowca  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Osłabienie notowań surowca z trzeciej dekady sierpnia wygasło w okolicach 82 USD/b, pod koniec miesiąca ceny wróciły powyżej 85 USD/b. Mimo aprecjacji Brenta od końca czerwca o ponad jedną czwartą, liderzy kartelu OPEC+ – Arabia Saudyjska i Rosja – ogłosili 5 września redukcje podaży surowca do końca 2023 roku: Królestwo przedłużyło dobrowolne cięcie wydobycia w wysokości 1 mln b/d, Kreml zmniejszy eksport o 300 tys. b/d. Skala redukcji będzie rewidowana co miesiąc (in minus lub in plus). Ograniczenie podaży wywindowało notowania Brenta do 91,15 USD/b, poziomu najwyższego od listopada ubiegłego roku.

Cena ropy najwyżej w tym roku! Liderzy OPEC+ przedłużają ograniczenia podaży surowca  - 1Cena ropy najwyżej w tym roku! Liderzy OPEC+ przedłużają ograniczenia podaży surowca  - 1

 

Globalny niedobór surowca w Q4’23 może wynieść 2,7 mln b/d; jeszcze w sierpniu – pierwszy raz od czterech miesięcy – analitycy podnieśli prognozy tegorocznych cen ropy Brent

Reklama

Decyzja liderów kartelu poprawiła i tak już napięte fundamenty rynkowe. W sierpniu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oceniła, że dwa miesiące wcześniej globalny popyt na surowiec osiągnął rekordowe 103 mln b/d. Zdaniem agencji, sierpień mógł przynieść kolejny szczyt. Po najnowszych cięciach wydobycia firma analityczna Rystad Energy oszacowała, że globalny niedobór surowca w Q4’23 może wynieść 2,7 mln b/d. Co ciekawe spread Dated Brent/spot-1M nie zwiastuje nagłego niedoboru ropy i utrzymuje się w pobliżu poziomów z początku sierpnia, okolicach 1,2 USD/b.

Według przeprowadzonej przez agencję Reuters pod koniec sierpnia ankiety rynkowej, konsensus przewiduje średnią cenę Brenta w 2023 roku na poziomie 82,5 USD/b (+0,5 USD/b m/m). W przypadku Q3’23 konsensus podniósł się z 81,2 USD/b do ponad 83 USD/b; dla Q4’23 wyniósł niemal 85,7 USD/b w porównaniu z 84 USD/b przewidywanymi w lipcu. Była to pierwsza od czterech miesięcy rewizja prognoz do góry. Prawdopodobnie nie ostatnia, bo o ile kondycja strony popytowej (zwłaszcza chińskiej gospodarki) bywa kwestionowana, o tyle stronę podażową wytrwale wspiera polityka OPEC+, której nowym celem wydaje się cena Brenta powyżej 90 USD/b.

Zobacz także: Spółka meme stock z Wall Street przeceniona na środowej sesji o 40%! Wszystko przez emisję akcji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama