Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny złota najniższe od kwietnia 2020 roku!

|
selectedselectedselected
Ceny złota najniższe od kwietnia 2020 roku!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W pierwszych dniach września notowania kruszcu broniły okolic 1700 USD/troz. Ciążył im dolar, który umocnił się do poziomów najwyższych od 37 lat wobec funta, 24 lat wobec jena i 2 dekad wobec euro. „Zielonemu” sprzyja relatywna siła amerykańskiej gospodarki oraz jastrzębi Fed. Zaskakująco wysoki odczyt sierpniowej inflacji wsparł oczekiwania dalszych podwyżek stóp w USA i poprzez umocnienie dolara zepchnął 13 września ceny metalu poniżej 1700 USD/troz. Dwa dni później notowania kruszcu spadły poniżej 1660 USD/troz, do poziomu najniższego od kwietnia 2020 roku. Presję na ceny złota zintensyfikował wzrost realnej stopy procentowej, rentowność US 10Y TIP pierwszy raz od stycznia 2019 roku przekroczyła 1%.

 

 

ceny zlota najnizsze od kwietnia 2020 roku grafika numer 1ceny zlota najnizsze od kwietnia 2020 roku grafika numer 1

 

Reklama

20-21 września odbędzie się posiedzenie FOMC, najbardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp o 75 pb (79%), w mniejszym stopniu 100 pb (21%). Determinacja Fedu w walce z inflacją nie pozostaje bez wpływu na atrakcyjność kruszcu: stan SPDR Gold, największego globalnie ETF inwestującego w metal, zmniejszył się od tegorocznego szczytu z kwietnia o ponad 13% do 961 ton, poziomu z marca 2020 roku. Przecena metalu o 9% YTD i 20% od tegorocznego szczytu może się wydawać okazją zakupową, lecz dynamiczne zejście notowań poniżej wielomiesięcznych minimów nakazuje rozwagę w ewentualnym łapaniu „spadającego noża”.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama