Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brent ustanawia tegoroczny szczyt powyżej 92 USD/b w przededniu irańskiego ataku na Izrael

|
selectedselectedselected

4 kwietnia notowania Brenta 1M, wsparte napiętą sytuacją geopolityczną, po raz pierwszy od października ub.r. przekroczyły poziom 90 USD/b. Po ataku Izraela z początku miesiąca na irański konsulat w Syrii inwestorzy uważnie śledzili rozwój wydarzeń na Środkowym Wschodzie – zapowiedziany przez Iran odwet wydawał się kwestią czasu.

Brent ustanawia tegoroczny szczyt powyżej 92 USD/b w przededniu irańskiego ataku na Izrael
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

12 kwietnia cena surowca ustanowiła tegoroczny szczyt osiągając 92,2 USD/b. Rynek zignorował rewizję w dół przez Międzynarodową Agencję Energetyczną prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę w 2024 r. o 130 tys. b/d do 1,2 mln b/d.

 

Zobacz także: Cena gazu o 370% wyższa jeszcze w 2024? Ostrzeżenie ekspertów przed nowym kryzysem i wojną

 

Brent, w przededniu irańskiego ataku na Izrael, ustanawia tegoroczny szczyt na poziomie 92,2 USD/b; po odwecie sytuacja rynkowa się uspokaja. Atak powietrzny na Izrael przeprowadzony 13-14 kwietnia przez Iran paradoksalnie uspokoił sytuację rynkową (kupuj plotki, sprzedawaj fakty). 15-16 kwietnia Brent oscylował wokół 90 USD/b z nieco niedźwiedzią tendencją. Skurczyło się backwardation na krótko- i średnioterminowych spreadach kalendarzowych – oznaka malejących obaw o zakłócenia podażowe. 17 kwietnia cena ropy spadła w pobliże 87 USD/b, negatywną presję wywarły przyrost zapasów surowca w USA i stabilizacja sytuacji na Środkowym Wschodzie. Premia geopolityczna dyskontowana przez rynek pozostaje jednak podwyższona ze względu na ryzyko zaognienia konfliktu między Izraelem a Iranem. Izrael zapowiedział, że Iran w odpowiednim czasie „zapłaci cenę” za atak, choć USA nie zamierzają uczestniczyć w operacjach przeciwko Iranowi, a on sam uważa operację odwetową za zakończoną.

 

Reklama

Cena ropy Brent oraz spread kalendarzowy 1M-7M, ICE.

ceny tego surowca ostro w gore jest na szczycie a prognozy mowia o kolejnych wzrostach grafika numer 1ceny tego surowca ostro w gore jest na szczycie a prognozy mowia o kolejnych wzrostach grafika numer 1

Źródło: LSEG Eikon

 

Uczestnicy rynku podnoszą prognozy cen ropy, w centrum uwagi geopolityka. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że w przypadku eskalacji konfliktu na Środkowym Wschodzie ropa może zdrożeć o 15%. Ryzyka geopolityczne obok topniejących zapasów surowca były powodami podniesienia przez amerykański Departament Energii prognozy ceny Brenta w Q2’24 do 90 USD/b (+2 USD/b m/m). Rewidują do góry swoje oczekiwania niektórzy gracze rynkowi – Brent, zdaniem pewnego banku z Wall Street, będzie w Q3’24 kosztował 94 USD/b. W Q2-Q3’24 wsparcie zapewnią ograniczone wydobycie surowca w gronie OPEC i Rosji oraz sezonowa poprawa popytu.

 

Zobacz także: Cena surowca spada, może wyprzedzać kryzys na rynku nieruchomości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama