Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej wybiły się z ponadmiesięcznej konsolidacji

|
selectedselectedselected

14 marca rynek surowca wybił się z ponadmiesięcznej konsolidacji – cena Brenta 1M ICE pierwszy raz od listopada ubiegłego roku przekroczyła 85 USD/b.

Ceny ropy naftowej wybiły się z ponadmiesięcznej konsolidacji
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost był pochodną szeregu czynników: rewizji prognoz przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), spadku zapasów ropy i benzyny w USA oraz ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie, potencjalnie skutkujących niższą globalną podażą paliw. Pojawiły się opinie, że Kreml może być wręcz zmuszony do importu benzyny. Dodatkowym byczym, technicznym sygnałem był wzrost 50-dniowej średniej kroczącej powyżej jej 100-dniowego odpowiednika.

 

Zobacz także: Jak inwestować w złoto w 2024? Inwestowanie w złoto - jak zacząć, wady i zalety, ryzyko

 

IEA, w porównaniu z lutym, podniosła prognozę wzrostu światowego popytu na ropę i paliwa w 2024 roku o 110 tys. b/d do 1,3 mln b/d (nb. OPEC niezmiennie zakłada +2,3 mln b/d). Podaż, po korekcie w dół uwzględniającej spadek wydobycia OPEC+, ma się zwiększyć o 800 tys. b/d do 102,9 mln b/d. W 2024 roku, zamiast wcześniej zakładanej nadwyżki, globalny rynek surowca może zanotować deficyt w skali 300 tys. b/d.

19 marca cena surowca wzrosła do 87,7 USD/b, a aprecjacja tylko w drugiej dekadzie miesiąca osiągnęła 7%. Z rynku fizycznego nadszedł jednak uspokajający sygnał: spread Dated Brent-1M skurczył się w okolice zera z blisko 3,8 USD/b na początku marca. Dzień później Brent obsunął się do 86 USD/b.

Reklama

 

Zobacz takżeCena metalu poszła mocno w górę, prognozy mówią że to dopiero początek trendu

 

Cena ropy Brent oraz spread kalendarzowy 1M-7M, ICE.

ceny ropy naftowej wybily sie z ponadmiesiecznej konsolidacji grafika numer 1ceny ropy naftowej wybily sie z ponadmiesiecznej konsolidacji grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Reklama

Spowolnienie tempa wzrostu globalnej podaży surowca na skutek wydłużonych cięć wydobycia w gronie OPEC+ oraz perspektywa znacznego spadku zapasów ropy skłoniły Departament Energii USA (EIA) do rewizji prognoz. W Q2’24 EIA spodziewa się średniej ceny Brenta na poziomie 88 USD/b (+4 USD/b w porównaniu z lutowym szacunkiem). W 2024 roku średnia notowań surowca wyniesie 87 USD/b (+5 USD/b m/m), w przyszłym roku obniży się do 85 USD/b (+6 USD/b m/m) pod presją przyrostu zapasów po zakończeniu cięć wydobycia przez kartel. Warto odnotować, że zrewidowane w górę zostały także prognozy wzrostu amerykańskiego PKB w latach 2024-2025 z odpowiednio 1,8% i 1,6% do 2,6% oraz 1,7%.

 

Zobacz także: Cena palladu powinna eksplodować. Prognoza mówi o ponad 2000% wzroście

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama