Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej po silnym tąpnięciu wracają do tegorocznych maksimów notowań. Cena miedzi skazana na ogromne zwyżki kursu?

|
selectedselectedselected
Ceny ropy naftowej po silnym tąpnięciu wracają do tegorocznych maksimów notowań. Cena miedzi skazana na ogromne zwyżki kursu? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje silna. Ceny tego surowca, po tąpnięciu na początku poprzedniego tygodnia, szybko nadrobiły straty i poruszają się już w okolicach tegorocznych maksimów. Cena ropy naftowej WTI przekracza 66 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę. Kupujących na rynku ropy naftowej nieustannie wspierają duże cięcia produkcji ropy, ustanowione przez OPEC+ i przedłużone na kwiecień. Oczywiście duży wpływ na podtrzymanie cen ropy na wysokich poziomach miała Arabia Saudyjska, która zaproponowała własne, dodatkowe cięcia wydobycia, także przedłużone o kolejny miesiąc.

Saudyjczycy wraz z początkiem lutego wprowadzili dobrowolne, dodatkowe cięcia własnej produkcji ropy, wynoszące milion baryłek dziennie. Miały one trwać do marca, ale już pod koniec lutego przedstawiciele branży naftowej w Arabii Saudyjskiej sugerowali, że nie będą śpieszyć się ze zwiększaniem produkcji, aby uniknąć znaczącej zniżki cen ropy na globalnym rynku.

USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 1USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Spadek saudyjskiej produkcji ropy odbił się na globalnym handlu tym surowcem. Dla przykładu, doszło do istotnych przetasowań w gronie największych importerów ropy naftowej do Indii. W lutym Saudyjczycy bowiem spadli z drugiego na czwarte miejsce wśród dostawców ropy do tego azjatyckiego kraju. Nieustannie pierwsze miejsce zajmuje Irak, z kolei na drugie miejsce wskoczyły Stany Zjednoczone, w ostatnich miesiącach znajdujące się najczęściej na miejscu piątym. Indie zaczęły kupować większe ilości ropy naftowej z USA ze względu na mniejszą dostępność ropy saudyjskiej.

Reklama

Indie były zresztą jednym z największych krytyków niedawnego przedłużenia cięć produkcji ropy w OPEC+. Według nich, cięcia te sztucznie podtrzymują notowania ropy na wysokim poziomie, uderzając jednocześnie w kraje będące największymi konsumentami ropy naftowej. Najbardziej tracą na tym właśnie Indie, ponieważ kraj ten w dużej mierze polega na dostawach ropy z zagranicy.

USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 2USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Co dalej z chińskim importem miedzi?

Poprzedni tydzień na rynku miedzi przynosił mieszane nastroje, ale ostatecznie cena tego metalu zakończyła go na niewielkim plusie. Dzisiaj na rynku tym w zasadzie niewiele się zmienia – cena miedzi rozpoczyna nowy tydzień od delikatnej zniżki. Notowania miedzi w USA obecnie oscylują w okolicach 4,15 USD za funt.

Dzisiejsze, lepsze od oczekiwań dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w lutym stanowiły pewne wsparcie dla notowań miedzi. Inwestorzy jednak starają się wybiegać w przyszłość i spekulują na temat najbardziej prawdopodobnych scenariuszy dla cen miedzi na bieżący rok.

Nie ulega wątpliwości, że w 2020 roku wzmożony import miedzi do Chin był jednym z głównych czynników napędzających wzrost cen tego metalu na globalnym rynku

Reklama

W 2021 roku ten efekt może być jednak już mniej widoczny. Z pewnością wzrost importu miedzi do Chin w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku nie był imponujący, biorąc pod uwagę niską bazę z początku 2020 r. W okresie styczeń-luty 2021 r. zwyżka rdr wyniosła bowiem 4,65%. W dużej mierze za rozczarowujący wynik odpowiedzialne były jednak dwie kwestie: problemy z załadunkiem miedzi w portach w Chile, jak również trwający bojkot związany z importem surowców z Australii. O ile więc w marcu i kwietniu najprawdopodobniej zobaczymy zwyżkę importu miedzi do Chin, to będzie ona w dużej mierze wynikała z „nadrabiania zaległości” z poprzednich miesięcy.

To wszystko nie oznacza jeszcze, że notowania miedzi w 2021 roku nie będą rosły

Wręcz przeciwnie, póki co fundamenty tego rynku są solidne i wskazują na rosnące zapotrzebowanie na miedź na świecie w tym roku i w kolejnych latach. Możliwe jednak, że Chiny nie będą już odgrywać tak dominującej roli jak w roku poprzednim, kiedy to w zasadzie tylko na ich barkach opierał się wzrost cen miedzi na świecie.

USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 3USA drugim największym dostawcą ropy naftowej do Indii.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama