Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej kontynuują zniżki, nerwowo na rynku pszenicy - komentarz surowcowy

|
selectedselectedselected
Ceny ropy naftowej kontynuują zniżki, nerwowo na rynku pszenicy - komentarz surowcowy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Cena ropy WTI dzisiaj rano zeszła poniżej 94 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 102 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków surowca, największe obawy budzą oczekiwania związane ze spowolnieniem gospodarczym. To, że dla wielu sektorów gospodarki nadchodzące miesiące będą trudnym okresem, jest traktowane już praktycznie jako pewnik – a to wiąże się z oczekiwaniami mniejszego popytu na paliwa. Efekt spadku popytu na paliwa widać już zresztą latem, gdyż wysokie ceny (nie tylko paliw) sprawiły, że konsumenci wydają pieniądze z większą ostrożnością niż we wcześniejszych latach. Oczekiwana w tym tygodniu kolejna podwyżka stóp procentowych w USA budzi dodatkowe obawy o tłumienie wzrostu gospodarczego.

Nieco mniejsze obawy dotyczą także podaży ropy naftowej. Libijski państwowy gigant, czyli National Oil Company (NOC), zapowiedział powrót do produkcji ropy na poziomie 1,2 mln baryłek dziennie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Z kolei Unia Europejska przyznała uchylenia od sankcji, związanych z płatnościami związanymi z eksportem ropy naftowej z Rosji do państw rozwijających się, aby uniknąć dodatkowego uderzenia w najmniej rozwinięte gospodarki świata.

Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 1Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Niemniej, więcej nerwowości na rynki ropy naftowej wprowadziły piątkowe słowa prezes rosyjskiego banku centralnego, Elviry Nabiulliny. Powiedziała ona, że Rosja nie będzie eksportować ropy do państw, które wprowadzą limity cenowe. Wypowiedź Nabiulliny to reakcja na wcześniejszą propozycję, która padła na spotkaniu państw G7, a dotyczyła presji na importerów rosyjskiej ropy (głównie Chiny i Indie), aby wprowadziły limit, po którym będą skupować surowiec. Z jednej strony, groźba prezes rosyjskiego banku centralnego budzi obawy o dostawy rosyjskiej ropy – ale z drugiej strony, wydaje się ona mało realna, ponieważ Rosja potrzebuje eksportu ropy do Indii i Chin za wszelką cenę. W obliczu istotnego spadku zamówień z Europy, Azja jest jedyną szansą Rosji na utrzymanie relatywnie dużych przychodów budżetowych.

Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 2Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

PSZENICA

Sobotni atak Rosji na port w Odessie pokazał, że próby wypracowania jakiegokolwiek kompromisu politycznego są mało skuteczne, a Rosja nie ustaje w wysiłkach sabotowania ukraińskiej gospodarki. Piątkowe porozumienie, podpisane w towarzystwie negocjatorów z Turcji i ONZ, przełomowe okazało się tylko z nazwy.

Reklama

Niemniej, władze Ukrainy poinformowały, że zniszczenia w porcie są na tyle niewielkie, że proces wznawiania eksportu zbóż z rejonu Morza Czarnego wciąż trwa. Nie zmienia to faktu, że rosyjskie ataki pozostają głównym czynnikiem ryzyka, który może utrudnić plany dostaw ukraińskiego zboża za granicę. Według obecnych założeń, Ukraina eksportuje około 60 mln ton zbóż przez kolejnych 9 miesięcy – jednak ostrzega, że jeśli ostrzał portu będzie się powtarzał, to eksport tej ilości zboża może zająć nawet 24 miesiące.

Tymczasem cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych nie reaguje istotnie na nerwowość w rejonie Morza Czarnego. Dzisiaj notowania pszenicy w USA poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach 7,88 USD za buszel, czyli w rejonie obserwowanym pod koniec poprzedniego tygodnia.

Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 3Obawy o popyt motywem przewodnim na rynku ropy naftowej - 3

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

 

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama