Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy na krawędzi. Groźba wojny i decyzje Fed mogą wywołać gwałtowną zawieruchę na rynkach

|
selectedselectedselected

Ceny ropy naftowej rosną w odpowiedzi na eskalację napięć na Bliskim Wschodzie, co budzi obawy o przyszłość globalnych dostaw surowca. Na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 0,83%, osiągając poziom 75,45 USD za baryłkę. Z kolei ropa Brent na giełdzie ICE w Londynie zwyżkowała o 0,8%, osiągając cenę 79,65 USD za baryłkę.

Ceny ropy na krawędzi. Groźba wojny i decyzje Fed mogą wywołać gwałtowną zawieruchę na rynkach
freepik.com | Ceny ropy na krawędzi. Groźba wojny i decyzje Fed mogą wywołać gwałtowną zawieruchę na rynkach
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie. Jak wpływa to na ceny ropy?

Obawy rynkowe dotyczące eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie przyczyniają się do wzrostu cen ropy. Libański Hezbollah przeprowadził atak odwetowy na Izrael po zabiciu jednego ze swoich dowódców, co doprowadziło do wymiany ognia.

W odpowiedzi, izraelskie siły powietrzne przeprowadziły atak na Liban, co eskalowało sytuację. Minister obrony USA, Lloyd Austin, zareagował, wzmacniając amerykańską obecność wojskową w regionie, co budzi obawy o możliwość rozszerzenia konfliktu na skalę regionalną, z potencjalnym udziałem Iranu i Stanów Zjednoczonych.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

Ryzyka geopolityczne a notowania ropy. Co mówią eksperci?

Zdaniem ekspertów, ryzyka geopolityczne mogą nadal wspierać wzrost cen ropy. Kelvin Wong, starszy analityk rynku w OANDA, wskazuje, że rosnące prawdopodobieństwo ataków odwetowych ze strony Hezbollahu i Iranu w odpowiedzi na działania Izraela może utrzymać wysokie notowania ropy WTI.

Z kolei Warren Patterson z ING Groep NV zauważa, że mimo rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie, rynek ropy naftowej staje się coraz bardziej odporny na te czynniki, co może ograniczać wpływ tych wydarzeń na długoterminowe ceny surowca.

 

>> Zobacz także: Szok na rynku! Ceny miedzi mocno w górę. Zaskakujące plany Fed mogą wstrząsnąć Twoimi inwestycjami?

 

Fed i polityka pieniężna. Jak wpływa na ceny ropy?

Reklama

Ceny ropy wzrosły w piątek o ponad 2% po tym, jak przewodniczący Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell, poparł rozpoczęcie obniżek stóp procentowych.

Perspektywa złagodzenia polityki pieniężnej w USA poprawiła nastroje na rynkach surowcowych, co według analityków ANZ, może prowadzić do dalszego wzrostu cen ropy.

Mimo to, słabe perspektywy dla głównych gospodarek, zwłaszcza w Chinach, mogą wciąż ograniczać popyt na paliwo.

 

OPEC+ i rynek ropy. Czy produkcja zostanie zwiększona?

Priyanka Sachdeva, starsza analityczka rynkowa w Phillip Nova, podkreśla, że inwestorzy bacznie obserwują działania OPEC i jego sojuszników. OPEC+ planuje zwiększyć produkcję ropy w dalszej części roku, co budzi obawy o nadpodaż surowca na rynku.

Organizacja niedawno obniżyła swoje prognozy dotyczące globalnego popytu na ropę, wskazując na słaby popyt w Chinach. Wzrost popytu w USA oraz uzupełnianie rezerw strategicznych mogą jednak stanowić pewne wsparcie dla cen ropy, nawet w obliczu rosnącej podaży.

 

Reklama

>>Sprawdź także:  Drastyczny spadek kursu Creotech! Akcje lecą -30%. Czy spółka jest w stanie jakoś odeprzeć ten koszmarny cios?

 

Co przyszłość przyniesie dla cen ropy?

Obecne napięcia na Bliskim Wschodzie oraz zmiany w polityce monetarnej USA mogą znacząco wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji na rynku ropy. Ceny ropy WTI i Brent rosną, ale rynek pozostaje niepewny, szczególnie w kontekście działań OPEC+ oraz potencjalnych eskalacji konfliktu w regionie.

Inwestorzy powinni uważnie śledzić rozwój wydarzeń, gdyż każdy nowy ruch na arenie geopolitycznej lub gospodarczej może wpłynąć na ich portfele inwestycyjne.


 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama