Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zamarł rynek nieruchomości w Polsce. 2 razy mniej transakcji niż 2 lata temu

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest w załamaniu. Wartość transakcji w pierwszym półroczu tego roku była blisko dwa razy niższa niż w 2022 roku. Gdyby nie jedna wielka transakcja, byłoby jeszcze gorzej.

Zamarł rynek nieruchomości w Polsce. 2 razy mniej transakcji niż 2 lata temu
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Inwestorzy nie są tak aktywni jak w poprzednich latach
  • Około 40% biur starszych niż 10 lat pozostaje puste
  • Sytuacja jest jednak nieco lepsza niż w 2023 roku, gdy miała miejsce szczególna zapaść
  • Co dzieje się z nieruchomościami biurowymi w Polsce?


 

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nie jest kolorowo. Łączna suma transakcji jest blisko 2 razy mniejsza niż w 2022 roku.

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w okresie styczeń-czerwiec 2024 roku wyniosła tylko 1,7 mld EUR. Jest to wynik znacznie niższy niż 6 mld EUR w 2022 roku.

Zakładając utrzymanie obecnej dynamiki, wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce będzie dwa razy niższa niż dwa lata temu.

Jeszcze gorzej wypada porównanie do 2019 roku, gdy łącznie transakcje opiewały na około 7,7 mld EUR. Uwzględniając efekt inflacji, tegoroczny wynik jest blisko trzy razy gorszy.

Reklama

 

zamarl rynek nieruchomosci w polsce 2 razy mniej transakcji niz 2 lata temu grafika numer 1zamarl rynek nieruchomosci w polsce 2 razy mniej transakcji niz 2 lata temu grafika numer 1

Źródło: BNP Paribas.

 

Niemniej, obecna sytuacja uległa pewnej poprawie względem zeszłego roku. To jednak marne pocieszenie, bo w ubiegłym roku było naprawdę źle.

W całym 2023 roku łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła około 2,1 mld EUR. Zatem, tegoroczny wynik jest pewną poprawą, ale powodów do radości raczej nie ma.

Reklama

 

Jedna wielka transakcja mocno wpłynęła na wynik

Jeszcze gorzej wypada wynik w pierwszym półroczu 2024 roku, gdy spojrzy się na konkretne transakcje. Okazuje się, że tylko jeden “deal” odpowiadał za 40% wartości wszystkich transakcji. Chodzi o zakup akcji CPI Group przez Sona Asset Management.

“Po usunięciu tej transakcji wynik jest nadal dobry, ale nie oznacza wyraźnej zmiany nastrojów inwestorów, która doprowadziłaby do znacznie wyższych obrotów” - stwierdził Mateusz Skubiszewski, senior director i kierownik działu Capital Markets w BNP Paribas Real Estate Poland.

“Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, nadal pozostaje zakładnikiem wysokich stóp procentowych i zewnętrznych czynników geopolitycznych” - zaznaczył ekspert w analizie BNP Paribas Real Estate Poland.

 

Czytaj także: Inwestycje w nieruchomości to nowy plan srebrnej medalistki z Paryża

Reklama

 

Nieruchomości komercyjne - co dalej?

Po trzech burzliwych latach wkraczamy w okres bardziej umiarkowanych warunków pogodowych dla polskiej gospodarki” - dodał.

Nieruchomości komercyjne w Polsce cechują się tym, że większość transakcji odbywa się w walucie euro. W rezultacie, kluczowe jest to, co postanawia Europejski Bank Centralny.

Na ten segment rynku nieruchomości działają już pierwsze oznaki luzowania polityki pieniężnej. EBC obniżył stopę procentową o 0,25 pp do 4,25%.

Jednak ta decyzja EBC nie powinna wiele zmienić, uważają eksperci BNP Paribas.

“Biorąc pod uwagę, że inflacja w Europie ma pozostać powyżej zakładanych poziomów, dalsze obniżki kosztów finansowania zewnętrznego w najbliższej przyszłości są mało prawdopodobne” - zauważył Mateusz Skubiszewski z BNP Paribas Real Estate Poland.

Reklama

“Globalne warunki na rynkach finansowych pozostają barierą dla napływu inwestorów na rynki nieruchomości komercyjnych w całej Europie, w tym w Polsce. Sytuację dodatkowo komplikują sprzeczne sygnały” - dodał.

“Wycena ryzyka i oczekiwania inwestorów prawie się nie zmieniły, utrzymując rentowności najlepszych nieruchomości na poziomach obserwowanych w poprzednich trzech miesiącach” - podsumował ekspert BNP Paribas.

O rekordowej liczbie pustostanów w Polsce pisaliśmy już wcześniej. Obecnie, 17,8% biur w naszym kraju pozostaje pustych. Jeszcze na początku roku było to około 17,7%, czyli nieco gorzej.

Szczególne problemy obserwowane są w przypadku budynków starszych, czyli takich, które są starsze niż 10 lat. W tym segmencie, aż 40% powierzchni biurowej jest niewynajętej.

 

Zobacz również: Załamanie rynku nieruchomości w Polsce. Tak puste biura nie były jeszcze nigdy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama