Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny paliw w wakacje 2024: wyraźny wzrost cen benzyn i oleju napędowego

|
selectedselectedselected

Letnie miesiące, tradycyjnie kojarzone z okresem wypoczynku i podróży, rozpoczynają się w atmosferze dynamicznych zmian na rynku paliwowym. Po stabilnym okresie spadków cen, ostatnie dni przyniosły wyraźny wzrost cen benzyny i oleju napędowego na rynku hurtowym. Zapytaliśmy ekspertkę o zdanie w tym temacie.

Letnie wakacje 2024: skoki cen paliw na stacjach benzynowych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wakacje rozpoczynają się w momencie wyraźnego wzrostu cen benzyn i oleju napędowego na rynku hurtowym, po tym jak na stacjach ceny spadały przez ostatnich kilka tygodni. Za paliwa na stacjach w kraju wg stanu na 20 czerwca 2024 r. płacimy odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 – 6,47 zł/l, bezołowiową 98 – 7,21 zł/l, za olej napędowy – 6,49 zł/l i autogaz - 2,70 zł/l. To o 2-3 grosze na litrze więcej niż tydzień temu, ale odreagowanie na stacjach dopiero przed nami. Pierwszy tydzień wakacji rozpoczniemy pewnie podwyżkami średnio do 10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego i do 5 groszy na litrze autogazu, a docelowo ceny benzyny i oleju napędowego mogą wzrosnąć od 20 do 30 groszy na litrze w kolejnych tygodniach wakacji.

 

Dla przypomnienia średniomiesięczna cena diesla w wakacje 2023 roku wynosiła 6,34 zł/l, a po wakacjach w okresie do wyborów parlamentarnych diesel kosztował średnio 6,18 zł/l. Dla benzyny bezołowiowej 95 w analogicznym okresie poziomy wyniosły odpowiednio 6,58 i 6,07 zł/l. Obecnie prawdopodobieństwo zbliżenia się do poziomów z ubiegłego roku jest mało prawdopodobne.

 

Reklama

Dopóki ceny ropy Brent nie spadną poniżej poziomu 80 USD/bbl, nie ma szansy na większe obniżki cen na stacjach. Opublikowane najnowsze dane amerykańskiej Agencji ds. Informacji o Energii pokazały spadki zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów w tygodniu zakończonym 14 czerwca, przy wzroście popytu na benzynę do najwyższego od siedmiu miesięcy poziomu 9,39 mln baryłek dziennie, co oznacza, że rozpoczyna się szczytowy popyt na paliwo w okresie letnim. Wkroczymy w okres, kiedy na ceny paliw oprócz geopolityki wpływ będzie miała pogoda. Sezonowy wzrost popytu, jak pokazują najnowsze dane EIA oraz sezon huraganów mogą utrzymać ceny ropy na poziomie 84 - 88 USD/bbl lub powyżej.

 

Zobacz także: Giełda w USA wchodzi w obszary niewidziane od 60 lat

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama