Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wakacje 2024

  • Co wpłynie na kurs złotego w wakacje?
  • Czy inflacja w Polsce znów będzie problemem?
  • Jak polityka monetarna USA wpłynie na złotego?

 

 

Co wpływać będzie na kształtowanie się kursu złotego w okresie wakacyjnym?

W najbliższych miesiącach głównym czynnikiem wpływającym na notowania złotego będą w dużej mierze tendencje na rynkach globalnych. Te natomiast będą pochodną narracji głównych banków centralnych, a w szczególności amerykańskiego Fed. Oczekiwania co do terminu pierwszej obniżki stóp proc. w USA, a także tempa i skali poluzowania monetarnego w USA i strefie euro będą zatem źródłem zmienności także na krajowym rynku walutowym. Z tego też powodu wpływ na notowania walut będą miały publikacje danych makroekonomicznych z USA, ważnych z punktu widzenia decyzji Fed, a w szczególności odczyty inflacji czy też dane z rynku pracy.

Obecnie inwestorzy spodziewają się pierwszego cięcia stóp przez Fed we wrześniu lub w listopadzie i zmiany w wycenie prawdopodobieństwa tego scenariusza będą źródłem zmienności notowań nie tylko amerykańskiego dolara, ale także walut rynków wschodzących. Fundamentalnie polska waluta ma potencjał to nieznacznego umocnienia, niemniej po silnej zwyżce pod koniec maja br. zakres potencjalnego dalszego umocnienia w mojej ocenie nie jest duży i może sięgnąć 4,20. Niemniej ze względu na wspomniane wcześniej czynniki ryzyka co do perspektyw polityki pieniężnej na świecie, a także otoczenie geopolityczne, oczekiwać należy podwyższonej zmienności na rynku walutowym.

Reklama

 

Zobacz także: Zawirowania na rynku walut: 3,65 złotego za jednego dolara i mocne spadki franka - znany ekspert komentuje

 

Czy inflacja w Polsce ponownie stanie się problemem? W końcu od dłuższego czasu udało się wejść w cel inflacyjny

Inflacja mierzona wskaźnikiem CPI od lutego br. znajduje się w celu inflacyjnym (2,5% +/- 1 pkt. proc.). Sprzyjało temu wygaśnięcie negatywnych szoków podażowych na rynku żywności i paliw, a także przedłużenie działań osłonowych w zakresie nośników energii. Trwały powrót inflacji do celu jest jednak odległą perspektywą i już w lipcu inflacja ponownie przekraczać będzie górne ograniczenie odchyleń inflacji od celu NBP. Inflacja wzrośnie, jednak nie będzie aż tak dużym problemem jak w latach 2022-2023, kiedy wskaźnik CPI był dwucyfrowy.

Na koniec tego roku inflacja CPI wyraźnie przekroczy 5% r/r, czyli będzie ponad dwukrotnie wyższa niż środek celu inflacyjnego NBP. Opanowanie inflacji utrudnia wysoka dynamika płac, niskie bezrobocie, czy też ekspansywna polityka fiskalna, która pobudza konsumpcję. W warunkach odradzającego się popytu konsumpcyjnego, przedsiębiorstwa mają przestrzeń do przerzucania rosnących kosztów działalności na ceny detaliczne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku usług, których ceny rosną znacznie szybciej niż ogólny wskaźnik inflacji.

 

Zobacz także: Kursy walut mogą znów zaskoczyć! Eksperci stawiają mocne prognozy dla euro (EUR) i dolara (USD) względem złotego (PLN)

Reklama

 

Jak bardziej gołębia polityka monetarna w USA może przełożyć się na kurs złotego?

Spodziewane decyzje głównych banków centralnych, w szczególności Europejskiego Banku Centralnego, a także amerykańskiego Fed, będą w dużej mierze wpływały na tendencje na rynkach walutowych, także na notowania złotego. Szczególnie, że utrzymuje się bardzo wysoka niepewność co do ścieżki stóp w USA, czy w strefie euro. Jest mocne przekonanie, że w tym roku w obu tych gospodarkach stopy procentowe będą obniżane, jednak tempo i skala luzowania pozostają bardzo niepewne. Dlatego też zmiana oczekiwań co do działań banków centralnych może być źródłem podwyższonej zmienności notowań.

Wolniejsze tempo cięcia stóp w gospodarkach rozwiniętych, szczególnie w USA, może przekładać się na wzrost wartości amerykańskiego dolara, co zwyczajowo negatywnie wpływa na notowania walut rynków wschodzących, w tym także złotego. Łagodne nastawienie Fed i cięcia stóp procentowych za Oceanem będą potencjalnym czynnikiem wspierającym umocnienie złotego. Obecnie jednak bardziej prawdopodobne jest bardziej ostrożne działanie Fed – późniejsze rozpoczęcie cykl łagodzenia polityki pieniężnej i wolniejsze tempo dozowania cięć stóp procentowych.

Obecnie rynki finansowe wyceniają scenariusz, w którym Fed zetnie stopy proc. w tym roku o nie więcej niż 50 pkt. baz. Ewentualnie większa skala cięć stóp proc. w USA będzie stanowiła czynnik sprzyjający umocnieniu złotego. Szczególnie, że w kierunku mocnego złotego działać będzie utrzymywanie stóp procentowych przez RPP na obecnym poziomie przynajmniej do końca tego roku, napływ środków z UE, czy też perspektywa przyspieszenia dynamiki PKB.

 

Zobacz także: Pokaźne spadki kursu złotego. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wybiły w górę

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 06.06.2024 r.: aktualna tabela

Czytaj więcej