Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mleka w Polsce spadają! Jakie będą ceny mleka? Analitycy stawiają prognozy

|
selectedselectedselected

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych. Wzrost cen miał szeroki zakres produktowy, przy czym najsilniej zwiększyły się ceny masła (o ok. 24%) i serwatki (o ok. 23%).

Najbliższe miesiące przyniosą spadek cen skupu mleka [AGROMAPA 5]
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W efekcie doszło do ponownego wzrostu relacji cen tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlanej różnicą pomiędzy cenami masła i odłuszczonego mleka w proszku. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z korektą i ponownym spadkiem cen. W naszej ocenie wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym utrzymującym się słabym światowym popycie.

 

Zobacz także: Krach zysków niemieckiego producenta samochodów. Fatalne wyniki znanych drogich marek

 

Dobre perspektywy produkcji mleka na półkuli północnej

Obecnie uwaga rynku w coraz większym stopniu koncentrować będzie się na półkuli północnej, gdzie UE oraz USA będą wchodzić w decydującą fazę sezonu mlecznego. Jak dotąd warunki agrometeorologiczne w UE oraz w USA pozostają dobre. Jednocześnie utrzymująca się nadal relatywnie wysoka opłacalność produkcji mleka wynikająca z wysokich cen skupu mleka w warunkach niskich cen pasz stanowi w naszej ocenie impuls do zwiększania jego dostaw. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest ewentualne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach.

 

Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby

Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby. Wolumen sprzedaży zagranicznej największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) wyrażony w ekwiwalencie mleka zwiększył się w okresie I-XI 2023 r. o 1,8% r/r. Głównym źródłem spowolnienia światowego popytu na produkty mleczne są mniejsze zakupy z Chin, których wolumen wyrażony w ekwiwalencie mleka obniżył się w okresie I-XI 2023 r. o 7,0% r/r. Przyczyną niższych zakupów ze strony Chin jest spowolnienie popytu wewnętrznego w tym kraju, jak również rosnąca wewnętrzna produkcja mleka, która w ostatnich 5 latach zwiększyła się o ponad 30%.

Reklama

 

Zobacz także: Ile kosztuje żywiec trzody chlewnej? Ceny skupu świń spadają! „Minęliśmy punkt zwrotny”

 

Ceny produktów mlecznych pozostaną w trendzie spadkowym

Oczekiwany przez nas wzrost produkcji mleka w UE i USA w warunkach słabego popytu na produkty mleczne będzie w najbliższych miesiącach oddziaływał w kierunku spadku cen na światowym rynku mleka. Uważamy, że będą one kształtowały się w trendzie spadkowym do III kw. 2024 r. Oczekujemy, że na przełomie III i IV kw. br. dojdzie do odwrócenia trendu i wzrostu cen, czemu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane m.in. przez silniejszy popyt w Europie.

 

Najbliższe miesiące przyniosą spadek cen skupu mleka

W konsekwencji oczekujemy, że cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami. Tym samym prognozujemy, że na koniec 2024 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 210 zł/hl, a na koniec 2025 r. ok. 240 zł/hl. 

 

Zobacz także: Cena metalu wystrzeli w pogoni za złotem i srebrem – mówią prognozy analityków

Reklama

 

ceny mleka w polsce spadaja jakie beda ceny mleka analitycy stawiaja prognozy grafika numer 1ceny mleka w polsce spadaja jakie beda ceny mleka analitycy stawiaja prognozy grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama