Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny mleka przerzutowego

KONTYNUACJA SPADKÓW PRODUKCJI MLEKA

W pierwszych 4 mies. 2022 unijne dostawy mleka zmalały o 0,6% r/r, nasilane spadkami w Niemczech i Francji. Tylko w kwietniu spadek wyniósł 1,6% r/r. KE oczekuje, że po spadkach w 1h22 unijna produkcja mleka w 2h22 odbije, jednak wciąż może to oznaczać co najwyżej stabilizację w całym 2022. W tendencji spadkowej znajduje się produkcja mleka w Nowej Zelandii. Według DCANZ w pierwszych 5 mies. 2022, z uwagi na suszę w głównych obszarach produkcyjnych w kraju, zmalała łącznie aż o 5,6% r/r, i była, biorąc pod uwagę ten okres, najniższa od 2014. Mniejsze pogłowie krów mlecznych oraz wzrost kosztów ograniczają produkcję mleka również w Australii (por. wykres).

FAO spodziewa się spowolnienia tempa wzrostu światowej produkcji mleka do 1% w 2022 z 1,3% r/r w 2021. W kierunku spadków produkcji oddziaływać będą: zmniejszające się pogłowie krów mlecznych, niska opłacalność produkcji i niedobory siły roboczej w głównych regionach produkujących mleko. Wzrost światowej produkcji umożliwi utrzymujący się wzrost produkcji mleka w Azji oraz Ameryce Środkowej. Częściowo zrekompensuje on prognozowane spadki w Europie i Oceanii.

Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 1Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 1

MNIEJSZY POPYT W CHINACH

Produkcja mleka i produktów mleczarskich nie nadąża za popytem, który wspierany jest wygasaniem pandemii w UE i zwiększoną sprzedażą do HoReCa. Niemniej notuje się spadek zainteresowania produktami mleczarskimi na rynku chińskim. Restrykcje wynikające z COVID-19 odbiły się nie tylko na popycie, ale powodują zakłócenia w logistyce, wzrosły też koszty frachtu.

Reklama

Z danych CLAL wynika, że w okresie sty-maj’22 chiński import w ujęciu wolumenowym zmalał o blisko 17% r/r, z czego dostawy z UE zmniejszyły się o 26,5% r/r. Zmalał w dużej mierze eksport serwatki w proszku, której znaczące ilości do Chin wysyłała Polska. Mniejszy popyt w Chinach ogranicza także sprzedaż mleka płynnego z Polski.

Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 2Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 2

WYŻSZE CENY I WIĘKSZA WARTOŚĆ EKSPORTU

Wartość polskiego eksportu mleczarskiego w pierwszych 4 mies. 2022 zwiększyła się o 38% r/r, głównie z uwagi na wzrost cen. W szczególności wzrosły ceny masła, napędzane efektami wojny - rosnące ceny olejów spowodowały podwyżki cen margaryn. W ciągu dwóch miesięcy od rosyjskiej agresji na Ukrainę (luty-maj) masło w blokach podrożało o 23% (za MRiRW), a w relacji rocznej aż o 78%.

Wysokie ceny znajdują odzwierciedlenie w notowaniach cen surowca – według GUS przeciętna cena skupu mleka w maju wyniosła 2,21 zł/l i była wyższa o 46,1% r/r.

Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 3Perspektywy dla cen mleka: czy wysoka dynamika utrzyma się do końca 2022 r.? [raport PKO] - 3

PERSPEKTYWY 2H22

Reklama

Oczekujemy, że wysoka dynamika cen mleka utrzyma się do końca 2022 (+35-41% r/r w 2h22). Wzrost kosztów nie pozwoli na istotne odbicie produkcji, co w warunkach wzrostu popytu oznacza wciąż napięty bilans na rynku produktów mleczarskich na świecie. Wzrosty napędzić może normalizacja sytuacji pandemicznej w Chinach. Czynnikiem niepewności będą zmiany cen surowców na świecie, w tym ceny ropy, które oddziaływać będą pośrednio na sektor tłuszczów zwierzęcych poprzez ceny olejów. Czynnikiem ryzyka są uwarunkowania pogodowe, w tym ryzyko suszy.

 

 


***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 2/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej