Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny miedzi skoczyły. Zobacz, po ile będzie tona metalu w 2024

|
selectedselectedselected

Miedź schodzi w okolice 8300 USD/t po skoku do poziomu najwyższego od ponad miesiąca, 8705 USD/t.

Ceny miedzi skoczyły. Zobacz, po ile będzie tona metalu w 2024
PIOTR DZIURMAN/REPORTER/EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

31 stycznia, jeszcze przed decyzją Rezerwy Federalnej (stopy bez zmian), notowania benchmarku LME 3M wzrosły do 8704,5 USD/t, poziomu najwyższego od końcówki ubiegłego roku. Ze wsparciem przyszedł przejściowy spadek indeksu dolara, do którego mogły się przyczynić słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Nadzieje na bliskie cięcia stóp procentowych w USA rozwiał jednak J. Powell, który na konferencji prasowej po decyzji Fed oznajmił, że obniżka w marcu nie jest scenariuszem bazowym. 

Zobacz także: Analityk sprawdza kursy najważniejszych surowców

 

 

Nie zachwyciły też dane z Chin, gdzie oficjalny PMI w styczniu utrzymał się przez czwarty miesiąc z rzędu poniżej 50 pkt. Sesję z 31 stycznia benchmark zakończył na minusie, a 7 lutego zszedł poniżej 8300 USD/t, wsparcia udzieliła 100-dniowa średnia krocząca (-4,7% high-low w 5 dni). W międzyczasie negatywną presję wywarło umocnienie dolara w następstwie nieoczekiwanie dobrych danych o zatrudnieniu w USA.

Czytaj również: Cena metalu runęła o 82%. To nie koniec - prognozy ekspertów 2024

Reklama

 

Analitycy spodziewają się w 2024 roku średniej ceny metalu na poziomie 8588 USD/t, rynek może dotknąć deficyt surowca. Zdaniem ankietowanych przez Reutersa uczestników rynku, tegoroczna średnia kasowej ceny metalu wyniesie 8588 USD/t. Prognoza praktycznie się nie zmieniła w porównaniu z poprzednią sprzed trzech miesięcy. Do góry poszła mediana – z 8625 USD/t do 8714 USD/t przy rozpiętości prognoz 6913-9370 USD/t. W najbliższym czasie rynkowi będzie ciążyła niepewność związana z tempem globalnego wzrostu gospodarczego. Postępująca transformacja energetyczna oraz zakłócenia podażowe wesprą ceny metalu w odleglejszej perspektywie. Oczekiwania względem tegorocznego bilansu rynkowego przesunęły się z nadwyżki 303 tys. ton w stronę deficytu rzędu 35 tys. ton. W przyszłym roku globalny niedobór wyniesie 115 tys. ton miedzi.

Zobacz także: Cena złota w 2024 roku przebije 2200 USD? Nowe prognozy

 

 

**************

Kursy walut NBP 26.02.2024 r.: burza na dolarze ⚠️

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-26

Reklama

ceny metalu wystrzelily w gore zobacz po ile bedzie tona tego metalu w 2024 prognozy duzego banku grafika numer 1ceny metalu wystrzelily w gore zobacz po ile bedzie tona tego metalu w 2024 prognozy duzego banku grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama