Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota, srebra i miedzi na szczytach: geopolityka i popyt napędzają hossę na rynku metali

|
selectedselectedselected

Obecna hossa na rynku metali szlachetnych i przemysłowych, takich jak złoto, srebro i miedź, budzi wiele pytań wśród inwestorów. Czy istnieją oznaki końca tych wzrostów? Co przyczynia się do tak wysokich cen surowców? Czy metale przemysłowe nadal są atrakcyjne jako inwestycje? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom, analizując aktualne trendy i perspektywy dla tych kluczowych surowców.

Cena złota, srebra i miedzi na szczytach: geopolityka i popyt napędzają hossę na rynku metali
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Hossa na rynku metali przemysłowych powiązana była z dosyć napiętą sytuacją geopolityczną na świecie, stąd brak dużej reakcji na mocnego dolara i rosnące rentowności w pierwszych miesiącach tego roku. Dodatkowo możemy mówić o próbie dywersyfikacji ze strony banków centralnych, co doprowadziło do kolejnego rekordowego pierwszego kwartału pod względem zakupu złota do rezerw. Oprócz tego same Chiny prezentują bardzo wysoki popyt konsumencki, czego wynikiem jest wyjście na pozycję lidera pod względem zakupów złota w sektorze jubilerskim. Mocno wypada również sam popyt na złoto i srebro inwestycyjne, ale jedynie pod względem fizycznym, gdyż ETFy w dalszym ciągu wyprzedają złoto oraz srebro. Wobec tego nawet niepewność dotycząca pierwszej obniżki w USA nie podważa hossy na rynku metali szlachetnych.

 

Zobacz także: Cena srebra wciąż zbyt niska? Kurs metalu wystrzelił, ale złoto nadal na czele - ekspert TYLKO U NAS


Oprócz tego w przypadku srebra obserwujemy bardzo wysoki deficyt w tym roku (prognozowany), co jest związane z dalszym wzrostem popytu z sektora fotowoltaicznego oraz brak nowych projektów wydobywczych. Dosyć mocno rośnie ilość pozycji spekulacyjnych długich na złoto oraz srebro. Niemniej w przypadku miedzi obserwujemy rekordowy przyrost pozycji długich, co doprowadziło do wzrostu cen w okolice 11 tys. USD za tonę. Za mocnym odbiciem popytu spekulacyjnego nie idą jednak fundamenty. Popyt w Chinach pozostaje uśpiony, ale spekulanci kupują miedź pod idące ograniczenie produkcji miedzi rafinowanej.


Pod względem inwestycji w metale należy pamiętać o perspektywach związanych z długoterminowym popytem oraz zwrócić uwagę na nadchodzące projekty inwestycyjne. Pod tym względem w długim terminie cały czas atrakcyjnie wygląda miedź, gdyż popyt w kolejnych latach w związku z transformacją energetyczną może znacznie przewyższyć dostępną podaż.

Reklama

 

Zobacz także: W szczerym polu znalazł prawdziwe bogactwo. Łut szczęścia zmienił go w milionera

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama