Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy rośnie! Mimo globalnych obaw o recesję i napięć geopolitycznych, Brent i WTI próbują odbicia

|
selectedselectedselected

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, ale są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Inwestorzy obawiają się o popyt na surowiec.a

Cena ropy rośnie! Mimo globalnych obaw o recesję i napięć geopolitycznych, Brent i WTI próbują odbicia
freepik.com | Cena ropy rośnie! Mimo globalnych obaw o recesję i napięć geopolitycznych, Brent i WTI próbują odbicia
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik zwyżkuje na NYMEX w Nowym Jorku o 0,15 proc. do 73,13 USD.

Cena Brent na ICE na październik rośnie o 0,13 proc. do 77,33 USD za baryłkę.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

W ujęciu tygodniowym ropa Brent spada 3 proc., podczas gdy WTI zniżkuje o prawie 5 proc.

Oba wskaźniki osiągnęły najniższy poziom od początku stycznia w tym tygodniu, po tym jak rząd USA obniżył szacunki dotyczące nowych miejsc pracy w tym roku.

Wywołało to obawy o potencjalną recesję w USA, która może zaszkodzić popytowi w kraju będącym największym konsumentem ropy, ale niektórzy analitycy oceniają, że jest to przesadna reakcja na korektę danych dotyczących miejsc pracy.

„Ostatni spadek był spowodowany obawami o twarde lądowanie gospodarcze w USA. Jednak dane pokazały, że rynek pracy stopniowo się ochładza, zamiast gwałtownie zwalniać. Takie przekonanie wspierały oznaki silnego popytu w USA” — podali w raporcie analitycy ANZ Research.

 

 

>> Czytaj też: Dolar USD słabnie w piątek, notowania futures europejskich w górę. W Azji koniec tygodnia wygląda słabo [23 sierpnia]

Reklama

 

Niedawne dane z Chin, głównego importera ropy, wskazują na spowalniającą gospodarkę i spowolnienie popytu na ropę ze strony tamtejszych rafinerii. Ponowne naciski na zawieszenie broni w Strefie Gazy między Izraelem a Hamasem również pomogły złagodzić obawy dotyczące dostaw i wpłynęły na ceny ropy.

Delegacje USA i Izraela rozpoczęły nową rundę spotkań w Kairze w czwartek, aby rozwiązać różnice w sprawie propozycji rozejmu. Izraelskie media podają jednak, że według izraelskich urzędników szanse na zawarcie w najbliższej przyszłości zawieszenia broni w Strefie Gazy są bardzo małe. Reuters podał, że negocjacje blokują żądania Izraela, który chce utrzymać obecność wojskową w Gazie.

Analitycy wskazują, że istnieją oznaki, że ropa naftowa może znaleźć wsparcie w nadchodzącym czasie, ponieważ globalne zapasy ropy spadły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

„Rynek nadal zastanawia się nad następnym ruchem OPEC. Grupa producentów ogłosiła wcześniej w tym roku, że planuje zwiększyć produkcję w IV kw. Jednak ceny pozostają niskie. Może to spowodować opóźnienie tych planów w celu wsparcia cen” — podali analitycy ANZ.

„W krótkim okresie ceny ropy Brent spadły szybciej niż wskazywałyby to czynniki fundamentalne. Jednak biorąc pod uwagę, że popyt ma zwolnić po lecie, a podaż OPEC i spoza OPEC ma wzrosnąć od czwartego kwartału, przewidujemy osłabienie równowagi popytu i podaży, która w 2025 r. zamieni się w nadwyżkę na rynku” – podali analitycy Morgan Stanley w raporcie, jednocześnie ograniczając prognozy cenowe na nadchodzące kwartały. (PAP Biznes)

 

>> Zobacz również: Oponeo na mocnej pozycji. Akcje mogą wystrzelić, po prognozach analityków. Ile wynosi kurs akcje spółki?

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama