Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej wystrzeliła. Dziś pierwsza obniżka stóp?

|
selectedselectedselected
Ropa najdroższa od listopada, pierwsza obniżka stóp? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja nie przyniosła dużej zmienności na globalnych rynkach akcji, ale nie oznacza to, że nie można jej było określić jako interesującej. W ciągu ostatniej godziny handlu w Azji przed europejskim otwarciem Hong Kong i reszta parkietów na Dalekim Wschodzie pogłębiała straty. Start handlu miał miejsce przy wyraźnie ujemnych poziomach, jednak wiele rynków zdołało po kilku godzinach wypracować lekkie plusy. Nie przetrwały one amerykańskiego otwarcia, w USA początkowo przewagę miała podaż, a główne indeksy w Europie zamknęły się stopami zwrotu od -0,34% (DAX, CAC40) do +0,02% (FTSE MiB).

 

WIG20 spadł o 0,95%, mWIG40 o 0,56%, tylko sWIG80 wzrósł o 0,27%. Wyraźnie taniały Allegro (-3,38%) oraz PGE (-3,90%), WIG_Banki stracił 0,86%. Sesja utwierdza nas w przekonaniu, że najbliższe dni przyniosą zapewne kolejną falę spadkową na WIG20, sięgającą 1800-1900 pkt. W świetle informacji, że sejm będzie się musiał zająć senackimi poprawkami do ustawy o NABE po wyborach, energetyka może przy niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym wymazać zdecydowaną większość lipcowych wzrostów. Powrotu do silnych wzrostów cen banków również spodziewamy się raczej po 15 października, w oczekiwaniu na plan nowych wakacji kredytowych mogą się raczej przeceniać.

 

Reklama

S&P500 spadło we wtorek o 0,42%, a NASDAQ o 0,08%. Silnie drożała Tesla (+4,69%), solidne zwyżki notowały Microsoft (+1,49%), Meta (+1,27%) oraz koncerny naftowe, ale zachowanie szerokiego rynku było bardzo słabe – ponad 130 spółek S&P500 notowało co najmniej dwuprocentową przecenę. Wyraźnie rósł VIX, rentowności obligacji 2-letnich zbliżają się ponownie do 5%. Dzień przyniósł bardzo wyraźne umocnienie dolara, kurs EURUSD spadł o około 0,7% i znalazł się na najniższych poziomach od czerwca. Rosnąca liczba banków inwestycyjnych oczekuje testu 1,05.

 

Po doniesieniach, że Arabia Saudyjska i Rosja dobrowolnie przedłużą cięcia produkcji do końca roku, ropa wyznaczyła nowe 10-miesięczne szczyty. Ceny WTI sięgnęły 88 USD/b zanim wycofały się poniżej 87 USD/b. W obliczu utrzymującego się deficytu surowca widzimy ryzyko zakończenia roku w przedziale 90-100 USD/b.

 

W godzinach porannych w mieszany sposób zachowują się giełdy azjatyckie, na plusie jest Nikkei, na minusie Hang Seng. Na otwarciu w Europie oczekujemy lekkich spadków, nie można niestety wykluczyć, że WIG20 przełamie dziś poziom 2000 pkt. Najważniejszymi danymi dnia będzie wskaźnik ISM z amerykańskiego sektora usługowego – po czterech miesiącach negatywnych niespodzianek spodziewany jest jego wzrost ze skrajnie niskiego poziomu 40,3 pkt. do 41,1 pkt. W Polsce bezapelacyjnie najciekawszym wydarzeniem będzie dziś posiedzenie RPP. Obawiamy się, że zakończy się ono obniżką stóp procentowych, w naszej ocenie zdecydowanie przedwczesną. Jako uzasadnienie może posłużyć fakt, że inflacja we wrześniu spadnie zapewne do okolic 9% r/r.

Zobacz także: Kurs ropy wystrzelił - Arabia Saudyjska i Rosja rozdają karty

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama