Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej oraz platyny mocno w górę! Kurs BRENT powyżej 57 dolarów USD za baryłkę!

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej oraz platyny mocno w górę! Kurs BRENT powyżej 57 dolarów USD za baryłkę!  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mimo obaw związanych z nową falą zakażeń koronawirusem, wśród globalnych inwestorów nadal można zauważyć duży apetyt na ryzyko. W rezultacie, ruch wzrostowy na rynku ropy naftowej trwa w najlepsze. Ceny ropy WTI wyraźnie przekraczają już 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent rozpoczęły dzisiejszą sesję od wspięcia się powyżej 57 USD za baryłkę.

Wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej wczoraj okazały się dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Wczoraj instytut podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,82 mln baryłek. To dwukrotnie większa zniżka niż oczekiwano – spodziewano się spadku zapasów o niecałe 3 mln baryłek.

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 1Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe wiadomości sprzyjają stronie popytowej na rynku ropy, jednak warto mieć na uwadze fakt, że coraz wyższe ceny surowca najprawdopodobniej zachęcą amerykańskie firmy wydobywcze do większej produkcji ropy. Energy Information Administration (EIA) wczoraj poinformowała, że spodziewa się spadku produkcji ropy naftowej w 2021 roku w USA średnio o 190 tys. baryłek dziennie, czyli o mniej niż oczekiwano wcześniej (-240 tys. baryłek dziennie).

Reklama

W bieżącym roku amerykańskie firmy naftowe nadal będą wyraźnie odczuwać skutki pandemii, jednak proces stopniowego zwiększania produkcji już się rozpoczął, a może on przyspieszyć – zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne cięcia produkcji przez Arabię Saudyjską i otworzenie Amerykanom możliwości dotarcia do nowych odbiorców.

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 2Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PLATYNA - Solidne odbicie notowań platyny w górę

Notowania platyny w ostatnich kilku latach prezentowały rozczarowującą dynamikę w porównaniu do pozostałych metali szlachetnych. Relatywnie niskie ceny platyny zaczęły jednak przyciągać na ten rynek inwestorów poszukujących okazji.

Taką okazją niewątpliwie była ogromna przecena platyny wiosną poprzedniego roku. Uderzenie pandemii w globalną gospodarkę wyraźnie odbiło się na cenach platyny, które w ciągu zaledwie miesiąca runęły z okolic 1000 USD za uncję do 600 USD za uncję w drugiej połowie marca. Ta zniżka miała swoje fundamentalne uzasadnienie: platyna jest w głównej mierze wykorzystywana w produkcji katalizatorów samochodowych, a branża motoryzacyjna odczuła problemy wynikające z restrykcji związanych z pandemią.

Późniejsze miesiące na rynku platyny były jednak okresem wyraźnych wzrostów – na tyle dużych, że cały 2020 rok zakończył się dla cen tego kruszcu na prawie 25-procentowym plusie. Obecnie na rynku platyny także widać, że strona popytowa jest coraz silniejsza – wczoraj to platyna była najmocniejszym metalem szlachetnym, a jej cena w trakcie sesji odbiła się w górę o 2,2% i obecnie przekracza 1070 USD za uncję.

Reklama

Dalsze losy cen platyny będą w największym stopniu zależeć od kondycji branży samochodowej – ale nie tylko. Notowania platyny wykazują też sporą korelację z cenami złota.

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 3Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej - 3

Notowania platyny – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama