Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej drożeje do poziomów z początku marca, notowania przekraczają 125 dolarów za baryłkę (USD/b)

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej drożeje do poziomów z początku marca, notowania przekraczają 125 dolarów za baryłkę (USD/b) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy Brent przekroczyły w maju 125 USD/b, osiągając poziom najwyższy od początku marca. Tylko w okresie 11-31 maja zyskały 23,4% odbijając się od 101,3 USD/b, minimalnego poziomu z ubiegłego miesiąca. Rynek wsparły oczekiwania wzrostu popytu w Chinach – rezultat zniesienia restrykcji covidowych – oraz prace Unii Europejskiej nad zakazem importu rosyjskiego surowca.

Ropa drożeje do poziomów z początku marca, ceny przekraczają 125 USD/b - 1Ropa drożeje do poziomów z początku marca, ceny przekraczają 125 USD/b - 1

Jak podało lokalne biuro statystyczne produkcja przemysłowa w Szanghaju zmniejszyła się w kwietniu o 61,5% r/r (miesiąc wcześniej o 7,5% r/r). Spadek był największy od co najmniej 2011 r. 1 czerwca, po dwóch miesiącach lockdownów, mieszkańcy miasta wrócili do pracy.

Unia Europejska ogłasza embargo obejmujące 90% importu rosyjskiego surowca; bliskie spotkanie OPEC+, małe szanse na zmianę polityki kartelu. 30 maja przywódcy Unii Europejskiej, po tygodniach negocjacji, ustalili kształt embarga na import rosyjskiego surowca, element szóstego pakietu sankcji. Zakaz ma w krótkim terminie objąć dostawy ropy drogą morską (2/3 importu z Rosji), z końcem roku także rurociągiem „Przyjaźń” do Polski i Niemiec (w sumie 90% importu). Pozostałe 10% wolumenu, odbieranego przez Węgry, Słowację i Czechy, będzie tymczasowo wyłączone z embarga. W ubiegłym roku kraje unijne importowały z Rosji 2,2 mln b/d ropy (w tym 0,7 mln b/d rurociągiem) oraz 1,2 mln b/d produktów rafineryjnych.

Reklama

Decyzja Unii zapewne pogłębi rekonfigurację globalnych łańcuchów dostaw surowca. Ocenia się, że eksport z Rosji do Chin wzrósł z 937 tys. b/d w kwietniu do 1,04 mln b/d w maju. Dostawy do Indii szacowane są w maju na 853 tys. b/d w porównaniu z 1,09 mln b/d w kwietniu oraz 57 tys. b/d w styczniu. W ocenie ekspertów trudno jednak się spodziewać, aby zwiększone zakupy rosyjskiej ropy ze strony Chin oraz Indii zrekompensowały niższe zamówienia z Europy. Sankcje odbiją się też echem na Starym Kontynencie – Fatih Birol, szef IEA, ostrzegł, że Europie tego lata może zabraknąć paliw. Jego zdaniem obecny kryzys energetyczny jest znacznie większy niż szoki naftowe z lat 70. i może potrwać dłużej.

Zagrożeniem dla podwyższonych cen surowca jest ewentualny spadek popytu na skutek spowolnienia gospodarczego. ONZ obniżyła tegoroczną prognozę globalnego PKB z 4% do 3,1%; zdaniem MFW światowa gospodarka stoi przed „największą próbą od czasów II wojny światowej”. Podażową stronę rynku może nieco złagodzić decyzja OPEC+ o zwiększeniu wydobycia w skali 432 tys. b/d, która zapewne zostanie podjęta na spotkaniu grupy 2 czerwca. „Nieco”, gdyż produkcja kartelu spadła w kwietniu do 41,6 mln b/d, poziomu najniższego od pół roku (2,6 mln b/d poniżej celu). Umowa w ramach OPEC+ obowiązuje do końca roku i mimo pogłosek o ewentualnym wykluczeniu Rosji z grupy (kraj nr 3 pod względem globalnej produkcji surowca), szanse na taki obrót sprawy są nikłe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama