Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena metalu wystrzeli o 48%. Wysoka prognoza na tle obaw o recesję

|
selectedselectedselected

Platyna potaniała o blisko 30% od szczytów sprzed niemal 3 lat. Teraz, cena metalu może stać w obliczu dużej zwyżki, uważają analitycy wielkiego banku. Według nich, może to być nawet blisko 50% jeszcze w 2024 roku. Przeszkodą mogą okazać się jednak problemy gospodarcze czy wzrost udziału pojazdów elektrycznych.

Cena metalu wystrzeli o 48%. Wysoka prognoza na tle obaw o recesję i wzrostu Tesli
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Platyna to metal szlachetny: posiada cechy inwestycyjne podobne do złota czy srebra
  • Surowiec ten znajduje ważne zastosowanie w samochodach spalinowych
  • Wzrost popytu na samochody elektryczne oznaczałby możliwe uderzenie w popyt na platynę

 

Kurs platyny kontynuował trend spadkowy

Cena metali z grupy platynowców (PGM) spadła w 2023 roku o 42%. Platyna również mocno potaniała w ubiegłym roku, bo o 7,6%.

 

Cena uncji platyny w USD w ostatnich latach

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

W styczniu, notowania platyny osunęły się jeszcze niżej, bo o kolejne 7,6% do obecnych 912 USD za uncję. Tymczasem, jeszcze w 2021 roku za taką ilość metalu na międzynarodowym rynku spot płaciło się ponad 1300 USD. To spadek o blisko 30% w niecałe 3 lata.

Częściowo, za zniżkę cen metalu odpowiadał malejący popyt z uwagi na zastępowanie surowca palladem w jednym z głównych zastosowań, jakim są katalizatory samochodowe. Tendencja ta utrzyma się w 2024 roku, uważają analitycy LSEG.

“Oczekuje się, że podaż wzrośnie ze źródeł wtórnych, a produkcja pojazdów elektrycznych wzrośnie. Coraz więcej producentów EV otwiera nowe zakłady produkcyjne. Spodziewamy się jednak odbicia od obecnego dołka w II połowie 2024 roku" - dodali eksperci LSEG.

 

Zobacz także: Sztuczna inteligencja - żyła złota czy spekulacyjna bańka?

 

Zastosowania platyny - gdzie są szanse na wzrost popytu na metal?

Reklama

Platyna jest stosowana głównie przez producentów samochodów, którzy wykorzystują ją jako element zmniejszenia emisji szkodliwych spalin. Platyna jest również wykorzystywana w innych gałęziach przemysłu, w jubilerstwie czy oczywiście, inwestycjach.

Platyna ma szerokie zastosowanie w produkcji katalizatorów od kiedy ich montowanie jest konieczne we wszystkich samochodach. Urządzenia te są obowiązkowe od 1975 roku w Stanach Zjednoczonych oraz od 1993 roku w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. 

Katalizatory zawierają jeden lub więcej metali z grupy platynowców (PGM): platynę, pallad lub rod, które rozkładają szkodliwe emisje oddzielając azot od tlenu w cząsteczkach tlenku azotu.

Metal ten jest również coraz częściej wykorzystywany w produkcji zielonego wodoru, czyli wodoru wytwarzanego ze źródeł odnawialnych. W technologie wodorowe zainwestowano zostanie ponad 570 mld USD do 2030 roku, szacują eksperci. Jeśli sektor ten wykorzysta swój potencjał, oznacza to znaczny wzrost popytu m.in. na platynę w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Ponadto, platyna cieszy się znacznym popytem inwestycyjnym, częściowo ze względu na to, że jest metalem szlachetnym. Powszechnie uznawana jest za “bezpieczną przystań”, podobnie jak srebro i złoto.

 

Platyna - równanie popytu i podaży

Reklama

"Najważniejszą kwestią, przed którą stanął rynek platyny w ubiegłym roku, był rozwój rekordowego deficytu podaży, który został zaspokojony przez wycofanie z zapasów naziemnych, co spowodowało stłumienie reakcji ceny platyny" - skomentował Edward Sterck, dyrektor inwestycyjny w World Platinum Investment Council.

Według niego, fundamenty budują pozytywny obraz dla możliwego wzrostu ceny platyny do 2025 roku. Zwłaszcza w przypadku trendu wzrostu popytu na katalizatory samochodowe:

"Prognozujemy, że platyna pozostanie w trwałym deficycie rynkowym do 2027 roku. Najważniejszym czynnikiem będzie prawdopodobnie moment, w którym wyczerpanie zapasów naziemnych osiągnie poziom krytyczny, w którym potrzebne będą wyższe ceny, aby przyciągnąć dodatkową podaż na rynek" - dodał ekspert World Platinum Investment Council.

"Widzimy pozytywny rok dla platyny z przewidywanym deficytem 350 tys. uncji w 2024 roku, co stanowi 5% całkowitego popytu na platynę w 2023 roku" - powiedział niezależny analityk Ross Norman. - "W związku z tym zapasy spadną do najniższego poziomu od czterech lat, co ponownie sugeruje, że ryzyko wzrostu ceny jest wyższe"

"To tylko kwestia czasu, zanim wpływ tego rosnącego globalnego deficytu podaży i popytu zacznie być odczuwalny i zaobserwujemy bardzo znaczący wzrost ceny platyny" - stwierdza” - stwierdził Davis Davis z Auctus Metal Portfolios.

Platyna jest używana głównie jako katalizator w silniach diesla, choć ze względu na niższe ceny w stosunku do palladu w ostatnich latach, doszło do częstszego wykorzystania platyny w silnikach benzynowych. Warto podkreślić, że właściwości chemiczne platyny są nieco lepsze niż w przypadku palladu, co czyni go lepszym katalizatorem” - zauważył Michał Stajniak, zastępca dyrektora departamentu analiz w XTB w wypowiedzi dla FXMAG.

Reklama

“Warto też podkreślić, że pallad coraz częściej używany jest w procesach katalizacyjnych w nowoczesnych ogniwach wodorowych” - dodał.

 

Zobacz również: Cena metalu runęła o 82%. To nie koniec - prognozy ekspertów 2024

 

Prognoza dla ceny platyny

Platyna w 2024 r., ponieważ popyt ma trudności ze znacznym wzrostem, ale nadal spodziewają się, że ceny obu odbiją się od obecnych poziomów, wynika z ankiety Reutera przeprowadzonej w poniedziałek. 

Mediana prognoz z ankiety przeprowadzonej przez Reuters wśród 29 analityków i handlowców wskazała, że platyna może wyraźnie podrożeć w 2024 roku. Jak wynika z uzyskanego konsensusu, przeciętna prognozowana cena średnia dla platyny w 2024 roku to 1015 USD za uncję. To o ponad 100 USD więcej niż obecnie, co oznacza potencjał zwyżki ceny metalu o 11%.

"Zwyżka kursu platyny z grudnia 2023 roku okazał się przedwczesny. Wzrosła, gdy wzmocniła się jej korelacja ze złotem. Jednak popyt przemysłowy na ten metal może pozostać ograniczony przez jakiś czas" - ostrzegli analitycy rynku surowcowego w WisdomTree.

Reklama

Spory wzrost cen platyny w 2024 roku wieszczą analitycy z Deutsche Bank. Według nich, może ona podrożeć o blisko 50% jeszcze w tym roku. Jednak ta zwyżka może rozpocząć się dopiero za kilka miesięcy.

“Metale z grupy platynowców pozostaną w cieniu recesji w USA i postrzegania przez konsumentów słabych warunków zakupu pojazdów na początku roku" - skomentowali analitycy Deutsche Bank.

"Nasza prognoza recesji w USA na I połowę 2024 roku sugeruje, że ceny platyny pozostaną pod presją przynajmniej przez I kwartał” - dodali.

“Historia sugeruje, że metale z grupy platynowców prawdopodobnie zobaczą pole do ożywienia w tym roku, ze względu na zwrot w polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej i łatwiejsze warunki kredytowe, co poprawiłoby warunki zakupu pojazdów” - czytamy w analizie Deutsche Bank.

Prognozy zespołu badawczego Deutsche Bank na IV kwartał 2024 roku wskazują na zwyżkę kursu platyny do poziomu 1350 USD za uncję. Rekomendacja ta zakłada rajd ceny metalu o nawet 48% wzrost!

Ostrożniejsi w swoich prognozach dla platyny są przedstawiciele banku MUFG. Według nich, cena metalu może wzrosnąć do 1015 USD w ciągu kolejnych 12-14 miesięcy. Przekłada się to na potencjał zwyżki o około 11%.

Reklama

“Jeśli wodór ma stanowić paliwo przyszłości, może to oznaczać, że popyt na platynę powinien znacznie zwiększyć się w długim terminie” - zauważył Michał Stajniak, ekspert surowcowy XTB w komentarzu dla FXMAG.

“To może stworzyć rajd podobny do tego, który obserwowaliśmy na palladzie, który sięgnął okolic 3300 USD. Oczywiście warto pamiętać, że nie jest to kwestia najbliższych miesięcy czy nawet lat, ale zwykle do takich zmian dochodzi gwałtownie” - dodał.

 

Czytaj również: Cena metalu wystrzeli, bo jest on niezbędny. Mocno potrzebuje go Elon Musk

 

*****************

Kursy walut NBP 02.02.2024 r.: potężne wzrosty! Złoty zaskakuje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama