Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agrobiznes: wzrost cen skupu drobiu i jaj wspierany przez ograniczenia podażowe; mocne zwiększenie wartości polskiego eksportu

|
selectedselectedselected
Agrobiznes: wzrost cen skupu drobiu i jaj wspierany przez ograniczenia podażowe; mocne zwiększenie wartości polskiego eksportu  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Utrzymują się silne ograniczenia podażowe na rynku drobiu

W ostatnich miesiącach wzrost cen skupu drobiu wyraźnie przyspieszył. Wynika to przede wszystkim z nasilającej się presji kosztowej związanej z rosnącymi cenami pasz oraz energii. Jednocześnie wraz z wygasaniem pandemii, mamy do czynienia z postępującym ożywieniem popytu na drób. Z kolei podaż drobiu w UE nie nadąża za zwiększonym popytem: branża drobiarska nie odbudowała jeszcze swojego potencjału produkcyjnego po stratach wyrządzonych przez ptasią grypę i jednocześnie Ukraina wstrzymała swój eksport drobiu na unijny rynek ze względu na wojnę. W tych warunkach mamy do czynienia z deficytem żywca i dzięki lepszej pozycji negocjacyjnej producenci drobiu mają duże możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Uważamy, że wpływ opisanych wyżej czynników utrzyma się w kolejnych miesiącach, co przy uwzględnieniu efektów sezonowych będzie sprzyjać utrzymywaniu się cen drobiu w trendzie wzrostowym. Warto zauważyć, że mimo wzrostu cen skupu drobiu opłacalność jego produkcji pozostaje nadal na relatywnie niskim na tle historycznym poziomie, co będzie ograniczać tempo odbudowy podaży mięsa. W konsekwencji podtrzymujemy naszą ocenę, że silniejszy spadek cen nastąpi dopiero w 2023 r.

 

Poprawa opłacalności produkcji drobiu

W okresie I-III 2022 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 37,1% r/r wobec spadku o 7,5% w analogicznym okresie 2021 r., co było przede wszystkim efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów. Cena skupu drobiu wyniosła w kwietniu 6,28 zł/kg (+54,3% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,31 zł/kg (+40,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 2,72 wobec 2,48 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2022 r. wyniesie ok. 6,60 zł/kg oraz ok. 5,90 zł/kg na koniec 2023 r.

 

Dalszy wzrost cen skupu jaj

Reklama

Ostatnie miesiące przyniosły również dalszy wzrost cen jaj. Podobnie jak w przypadku mięsa drobiowego jego przyczyną jest nasilająca się presja kosztowa związana z rosnącymi cenami pasz oraz energii, przy utrzymujących się ograniczeniach podażowych.

 

Silne zwiększenie wartości polskiego eksportu jaj wspierane przez wzrost cen

W okresie I-III 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 41,4% r/r wobec spadku o 21,5% w analogicznym okresie 2021 r. Cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 34,73 zł/100 sztuk (+18,2% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,03 zł/kg (+45,1% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 25,10 wobec 25,30 przed rokiem, wskazując na nieznaczne pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2022 r. wyniesie ok. 60 zł/100 sztuk oraz ok. 40 zł/100 sztuk na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu oraz jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w nowym sezonie w Europie.

Agrobiznes: wzrost cen skupu drobiu i jaj wspierany przez ograniczenia podażowe; mocne zwiększenie wartości polskiego eksportu  - 1Agrobiznes: wzrost cen skupu drobiu i jaj wspierany przez ograniczenia podażowe; mocne zwiększenie wartości polskiego eksportu  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama