Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agro Nawigator: przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku! Analiza i perspektywy

|
selectedselectedselected
Agro Nawigator: przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku! Analiza i perspektywy
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyhamowanie produkcji mrożonych warzyw 

Według GUS produkcja mrożonych warzyw w firmach zatr. 50 os. i więcej w 4q21 wzrosła o 2,7% r/r, a w styczniu i lutym łącznie o 3,3% r/r, wobec wzrostu o 15,1% r/r w 3q21. Zmniejszona dynamika produkcji jest efektem ograniczeń podażowych, związanych ze spadkami zbiorów warzyw, mimo sprzyjającego czynnika wzrostu popytu w HoReCa. 

 

agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 1agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 1

Mniejsze restrykcje w horeca powodem wyższego eksportu 

W 4q21 sprzedaż zagraniczna mrożonych warzyw z Polski zwiększyła się wolumenowo o 3,6% r/r (+12% w ujęciu wartościowym) wobec +5,6% r/r w 3q21. Niemniej, w styczniu dynamika zanotowała spadek o 7% r/r z uwagi na mniejsze wysyłki do Białorusi (-63% r/r vs +50% r/r w 4q21), związane z wprowadzonym zakazem handlu, i pomimo zdecydowanie większej sprzedaży do Wlk. Brytanii (2,1- krotny wzrost), która wiązała się z niską ubiegłoroczną bazą, wywołaną brexitem. 

Według GUS wartość polskiego eksportu warzyw świeżych i grzybów w 4q21 wzrosła o 12,1% r/r, tj. nieznacznie bardziej niż w 3q21 (+11,5% r/r). Głównym powodem wzrostu był zdecydowanie większy wywóz pieczarek. Mniejsze restrykcje w funkcjonowaniu HoReCa były główną przyczyną wzrostów eksportu tych grzybów. W największym stopniu zwiększono sprzedaż do Wlk. Brytanii (+29% r/r) oraz do Francji (+18% r/r). Uwagę zwraca też większy eksport pomidorów (+23% r/r). 

Reklama

 

agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 2agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 2

 

Wpływ wojny na sektor warzyw może być częściowo odczuwalny w przypadku niektórych kategorii. Rosja w 2021 była znaczącym odbiorcą przetworzonych, mrożonych ziemniaków (frytek) z Polski, z blisko 28–proc. udziałem w polskim eksporcie ogółem tych produktów. W 4q21 eksport mrożonych ziemniaków (frytek) zwiększył się w ujęciu wolumenowym o 18,2% r/r, z czego wzrost eksportu do Rosji sięgnął 40%. Z kolei, biorąc pod uwagę import warzyw, warto odnotować ok. 12–proc. udział Rosji w imporcie ogórków i korniszonów. 

 

Przyspieszona dynamika cen warzyw 

Wzrosty cen warzyw podstawowych w relacji rocznej nasiliły się w 1q22 (por. wykres), co przekładało się na wysoką dynamikę cen detalicznych warzyw. Wzrost cen nośników energii zmaterializował się w postaci wyższych cen warzyw szklarniowych. Pomidory importowane na rynku hurtowym w Broniszach w lutym były droższe o 60% r/r, a w marcu o 53% r/r. W lutym ceny detaliczne warzyw wzrosły m/m, mimo wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. 

Reklama

 

agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 3agro nawigator przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w 2022 roku analiza i perspektywy grafika numer 3

 

Perspektywy 2022 

Możliwe jest przyspieszenie tempa wzrostu cen warzyw w relacji rocznej. Wzrost cen nośników energii odbić się może na cenach krajowych warzyw spod osłon, a wyższe ceny nawozów mogą niekorzystnie przełożyć się na produkcję warzyw gruntowych. Ceny energii będą wpływać negatywnie na koszty produkcji i magazynowania mrożonych warzyw, co także może znaleźć odzwierciedlenie w szybszych niż dotychczas podwyżkach cen tej kategorii. Z danych PONT Info wynika, że branża 10.39 należy do jednych z najbardziej energochłonnych w przetw. spożywczym.

 

ZOBACZ RAPORT 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama