Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy]

|
selectedselectedselected
Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Unijna podaż warzyw w 2022 może się skurczyć wskutek niekorzystnych uwarunkowań pogodowych. Susza w Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech wpłynęła ujemnie na zbiory warzyw takich jak cebula, marchew czy też papryka (za Profel, PROECAM, S&P Global).

Podobnie będzie w przypadku ziemniaków. Według NEPG tegoroczne zbiory łącznie w Belgii, Francji, Holandii i Niemczech (czołowi producenci UE) będą niższe o 7-11% r/r, mimo wzrostu powierzchni upraw o ponad 3% r/r. GUS szacuje natomiast, że w Polsce produkcja ziemniaków obniży się o ok. 15% r/r, choć w tym przypadku, wynik ten jest przede wszystkim konsekwencją spadku areału o 17% r/r.

Według przedwynikowego szacunku GUS, krajowe zbiory warzyw gruntowych w 2022 zwiększą się o 0,5% r/r, po spadku o 5,1% r/r w 2021, co oznacza, że utrzymają się na relatywnie niskim poziomie. Warunki do produkcji warzyw były niekorzystne w okresie letnim, co było szczególnie odczuwalne w uprawach kapusty, kalafiorów czy też brokułów. Poprawa warunków wilgotnościowych we wrześniu może skutkować wzrostem produkcji warzyw odmian późnych. W tendencje spadkowe na rynku warzyw w okresie letnim wpisuje się produkcja przetworów warzywnych, w tym warzyw mrożonych. W pierwszych miesiącach sez. 2022/23 tj., w okresie czerwiec-sierpień łącznie w firmach średnich i dużych zmalała o 8,2% r/r.

Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 1Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 1

 

EKSPORT WARZYW NAPĘDZANY SPRZEDAŻĄ CEBULI

Reklama

Polski eksport warzyw świeżych znacząco przyspieszył w 2q22 (+35% r/r vs +9,9% r/r w 1q22) głównie w wyniku wzrostu eksportu cebuli, wywołanego nie tylko deficytem podaży tego warzywa na rynku UE, ale przede wszystkim zdecydowanie większą sprzedażą na Ukrainę (spadki podaży wywołane wojną). Z danych GUS wynika, że Ukraina odpowiadała blisko za całość wzrostu wolumenu polskiego eksportu cebuli w okresie mar-lip’22.

Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 2Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 2

 

WZROSTY CEN WARZYW

Efektem zmniejszonej podaży ziemniaków i wielu warzyw są znaczące podwyżki cen. Zgodnie z danymi GUS, ceny skupu ziemniaków w sierpniu były wyższe aż o 61% r/r, natomiast dane MRiRW wskazują na wzrost dynamiki do ponad 70%. Ceny cebuli (wysoki popyt zagraniczny) i marchwi (spadek zbiorów w PL i UE), były we wrześniu odpowiednio o 62% i 63% wyższe niż przed rokiem.

Ceny pomidorów spod osłon we wrześniu’22 kształtowały się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego, mimo wyższej presji w zakresie kosztów energii.

Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 3Agro Nawigator PKO: niskie zbiory warzyw i ziemniaków w UE [analiza i perspektywy] - 3

Reklama

 

PERSPEKTYWY 4Q22 i 1H23

Niższe zbiory warzyw w UE oddziaływać będą w kierunku wzrostów cen na rynku krajowym, mimo minimalnie wyższej lokalnej podaży. Wzrost cen surowców energetycznych i tym samym kosztów ogrzewania szklarni może w istotny sposób odbić się na rentowności produkcji w tym sezonie i wymuszać działania ograniczające produkcję w okresach zimowych. To może oznaczać przyspieszenie tempa wzrostów cen detalicznych warzyw w 4q22 i 1q23.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama