Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO]

|
selectedselectedselected
Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Unijna produkcja drobiu w połowie roku utrzymywała się w tendencji spadkowej. Uboje drobiu (masa towaru) w 2q22 były zbliżone do tych z roku poprzedniego (-0,07% r/r vs -1,9% r/r w 1q22), choć już w lipcu zmalały o 5,7% r/r. Wpływ na spadek miała przede wszystkim niższa produkcja we Francji i Hiszpanii, ograniczona grypą ptaków.

W Polsce dynamika produkcji drobiu wyraźnie przyspieszyła w 2q22. Skala wzrostu (+17,5% r/r vs +3,0% r/r w 1q22) wynikała głównie z odbudowywania się produkcji po znaczących ubiegłorocznych spadkach, związanych z nasileniem się grypy ptaków. Mniejszy zasięg HPAI (mimo ognisk w 3q22) i poprawa w zakresie cen żywca sprzyjają dalszej odbudowie krajowej produkcji.

Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 1Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 1

 

Reklama

 

 

SILNE ODBICIE EKSPORTU

Z danych GUS wynika, że polski eksport mięsa i podrobów drobiowych w 2q22 wzrósł o 17,2% r/r po spadku o 2,5% r/r w 1q22. Wzrostom sprzyjały większa produkcja w kraju oraz wysokie zapotrzebowanie na rynkach zewnętrznych, wynikające z ograniczeń podażowych u głównych unijnych graczy. Możliwe jest utrzymanie wysokiego popytu zagranicznego wskutek występowania HPAI w krajach Europy Zachodniej (m.in. Francja, Hiszpania i Wlk. Brytania) i wciąż lepszej sytuacji pandemicznej niż przed rokiem wyższy popyt w sektorze HoReCa (efekt bazy).

Zniesienie kontyngentów i ceł na drób pochodzący z Ukrainy spowodowało wzrost unijnego importu drobiu z tego kraju na koniec 2q22. Wpływ dotychczasowych, zwiększonych ukraińskich dostaw z Ukrainy na ceny w UE, w naszej ocenie, był relatywnie niewielki. Dla Ukrainy eksport do UE częściowo kompensuje utratę dostępu do krajów Bliskiego Wschodu czy też rynków azjatyckich. Według USDA (FAS, wrzesień’22) produkcja drobiu na Ukrainie w 2022 może zmaleć o 8,4% r/r, a ukraiński eksport zmniejszyć się o 8,3% r/r. W 2023 oczekuje się tylko niewielkich wzrostów.

Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 2Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 2

Reklama

 

WYŻSZE CENY I DOBRE WYNIKI BRANŻY W 1H22

Z danych GUS wynika, że przeciętna krajowa cena skupu drobiu w sierpniu wyniosła 6,62 zł/kg, co oznaczało wzrost o 49% r/r. Wyższe ceny sprzyjały poprawie opłacalności produkcji żywca. Relacja cen skupu kurcząt brojlerów do ceny paszy pełnoporcjowej w sierpniu ukształtowała się na poziomie 2,59 – wyższym o 7% r/r i najwyższym od 4 lat. Popytowy charakter podwyżek cen mięsa drobiowego wpływał na poprawę wyników finansowych w przetwórstwie mięsa białego. Zysk branży w 1h22 zwiększył się 2,9-krotnie r/r i przekroczył jego wartość w całym 2021.

Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 3Agro Nawigator. Dobre wyniki branży drobiu w Polsce, spadki w UE [analiza PKO] - 3

 

 

PERSPEKTYWY 4Q22 i 1H23

Reklama

Oczekujemy, że w 1h23 dynamika cen skupu drobiu wg GUS może ukształtować się na poziomie 1-7% r/r po wzrostach o 44-46% r/r w 2h22. Niewykluczone są nawet spadki w relacji rocznej w 2q23. Ceny pasz będą głównym wyznacznikiem tempa wzrostów cen żywca. Z jednej strony wysokie ceny drobiu, wysoki poziom inflacji i możliwa recesja będą negatywnie oddziaływać na zakupy, z drugiej strony wzrost cen mięsa wieprzowego oraz wysokie ceny wołowiny mogą skutecznie ograniczać spadek popytu.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 3/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama