Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku

|
selectedselectedselected
Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zapisy księgowe dużych firm deweloperskich po trzech kwartałach 2022 sugerują powolne dostosowanie podaży mieszkań do spadku popytu spowodowanego załamaniem sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Zobacz także: Silny spadek liczby rozpoczynanych projektów deweloperskich [Analizy Nieruchomości, rynek mieszkań w Polsce]

 

 

Wolumen środków na projekty w toku praktycznie pozostał na poziomie z poprzedniego kwartału (+2,4% q/q). Pula gotowych mieszkań zmalała o 10,9% wobec 2q22. Bank ziemi (+1,4% q/q) pozostał na poziomie poprzedniego kwartału, co jest spójne z mniejszymi nakładami na zakup gruntów w sytuacji pogorszenia perspektyw rynku mieszkaniowego i ograniczania zdolności produkcyjnych przez deweloperów.

Reklama

 

W 2022 łącznie 12 giełdowych deweloperów mieszkaniowych sprzedało o 34,3% mieszkań mniej niż w 2021 (w 2021 wzrost o 25,4% r/r) . Spadek sprzedaży nasilił się od 2q22 (-45% r/r i -43% r/r w 3q22). W 4q22 pojawiło się niewielkie złagodzenie tego trendu r/r, o różnej skali zależnie od dewelopera. W porównaniu z 3q22 sprzedaż większości deweloperów w 4q22 lekko wzrosła.

W przypadku deweloperów zaangażowanych w PRS sprzedaż mieszkań funduszom była czynnikiem nieco łagodzącym skalę spadku. W 4q22 sprzedaż dla PRS stanowiła 13,1% sprzedaży ogółem deweloperów powiązanych z rynkiem kapitałowym, dzięki niej spadek r/r był o kilka procent mniejszy.

Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 1Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 1

 

Reklama

Głęboki spadek sprzedaży mieszkań deweloperskich jest konsekwencją załamania sprzedaży kredytów mieszkaniowych w sytuacji wysokich stóp procentowych i zaostrzonych regulacji ostrożnościowych drastycznie zmniejszających dostępność kredytu na zakup mieszkania. Zakupy gotówkowe – ostatnio z przewagą zakupów inwestycyjnych – również prawdopodobnie były ograniczane z uwagi na wzrost ryzyka prawnego wraz z pojawiającymi się w dyskusji publicznej zapowiedziami nowych regulacji dotyczących wynajmu mieszkań, niekorzystnych dla najemców.

Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 2Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 2

 

Spadek sprzedaży wystąpił najpewniej także na szerokim rynku, gdzie aktywny jest pełen przekrój firm deweloperskich – od najmniejszych po największe, przy zwykle mniejszym buforze bezpieczeństwa na gwałtowne zmiany w otoczeniu, czy możliwościach dywersyfikowania projektów przez mniejsze firmy.

Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 3Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 3

Reklama

 

Dane z monitoringu JLL 6 największych rynków mieszkaniowych za 4q22 sugerują stopniowe dostosowywanie podaży do popytu, silnie ograniczonego od połowy 2022 - na 6 monitorowanych największych rynkach sprzedaż w 4q22 była w porównaniu z bardzo słabym 3q22 większa o 29% q/q; jednocześnie wobec rekordowych poziomów z 4q21 była ok. 40% niższa. Łącznie deweloperzy sprzedali ok. 35 tys. mieszkań, zbliżony poziom był ostatnio notowany w 2013. Poprawił się wskaźnik czasu wyprzedaży oferty mieszkań – od 5 do ok. 7,5 kwartału zależnie od regionu; ok. 6 kwartałów przyjmuje się jako charakterystyczne dla w miarę ustabilizowanego rynku.

 

Ograniczenie podaży pozwoliło na mniejsze spadki marż, które niewątpliwie nastąpiły, ich ochronie służy też wstrzymanie rozpoczynania nowych projektów.

Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 4Załamanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, spadek popytu – sprawdź co dzieje się obecnie na rynku - 4

Reklama

 

Promocje i upusty (np. gratis komórka lokatorska) dotyczyły przede wszystkim segmentu podstawowego mieszkań, negocjacje były możliwe przy np. mniej atrakcyjnych lokalach w budynkach w końcowej fazie budowy; spadki cen mogą też występować w mniejszych miastach, gdzie słabszy jest potencjał zakupów za gotówkę. Wprowadzane do sprzedaży apartamenty o podwyższonym standardzie były i są droższe.

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: "Deweloperzy Mieszkaniowi. Analizy Nieruchomości", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama