Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W 2030 roku miasta wprowadzą obowiązek mieszanego użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych (mixed tenure)?

|
selectedselectedselected

w 2030 roku: Miasta wprowadzają obowiązek mieszanego użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych (mixed tenure).

W 2030 roku miasta wprowadzą obowiązek mieszanego użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych (mixed tenure)?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

44% NIE

W krajach Europy Zachodniej jest to narzędzie stosowane m.in. do zwiększania miksu społecznego i przeciwdziałania gettoizacji, w Polsce nie mamy takich problemów w dużej skali. Byłoby to też agresywne posunięcie w stronę własności prywatnej – trudno wyobrazić sobie, by znalazła się wystarczająca grupa lokalnych polityków skłonnych je egzekwować. Już teraz funkcjonują narzędzia takie jak program Lokal za Grunt czy umowa urbanistyczna zapisana w ustawie o rewitalizacji. Nie spotkały się one ze znaczącym zainteresowaniem samorządów, co pokazuje, że nie są gotowe sięgać nawet po dużo bardziej łagodne formy współpracy z prywatnymi inwestorami.

 

42% TAK 

Tego typu rozwiązania dobrze współgrają z dominującą obecnie modą na miasta gęste i zróżnicowane społecznie. To też przede wszystkim efektywny sposób na szybką rozbudowę zasobu dostępnego cenowo mieszkalnictwa, sprawdzony w wielu europejskich krajach. Co więcej może być to schemat atrakcyjny dla wielu deweloperów, którzy w zamian za kooperację mogą liczyć na różne korzyści – tańsze grunty pod budowę, ulgi podatkowe czy szybszy proces pozyskiwania pozwolenia na budowę.

 

Zobacz także: Dom w Chorwacji można kupić za 65 groszy, a Irlandia zapłaci 350 tys. zł za zamieszkanie na wyspie

 

Reklama

W pewnym ograniczonym sensie rynek nieruchomości w Polsce sam dywersyfikuje modele mieszkaniowe w ramach pojedynczych osiedli. Mamy przykłady inwestycji w Warszawie i kilku innych największych miastach, gdzie część budynków od początku stawia się z myślą o najmie instytucjonalnym. Takie projekty już funkcjonują i buduje się kolejne, zazwyczaj w ramach bardziej rozbudowanych założeń typu mixed-use. W dużych miastach zapewne taki kierunek się utrzyma, ponieważ umożliwia pożądaną dywersyfikację inwestycji. Pytanie, czy w najbliższych latach zejdzie również na poziom mniejszych, bardziej standardo wych projektów, również poza głównymi metropoliami. -  Kamil Trepka socjolog, ekspert ds. mieszkaniowych Krytyki Politycznej

 

 

Zobacz więcej: Najem 2030. Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ThinkCo null

ThinkCo

ThinkCo jest niezależną instytucją doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości. Stanowimy zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy świadcząc usługi dla deweloperów, funduszy, instytucji i samorządów. Pomagamy usprawniać istniejące i wdrażać nowe rozwiązania biznesowe przez tworzenie kompleksowych strategii, standardów i wytycznych oraz dobór odpowiednich metod komunikacji. Łączymy wiedzę architektów i badaczy z doświadczeniem świata biznesu w celu tworzenia lepszych procesów, produktów i miejsc.


Reklama
Reklama