Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwolnienie gruntów z KZN i zasobów spółek Skarbu Państwa, promocja mechanizmu „lokal za grunt” - postulaty legislacyjne PZFD

|
selectedselectedselected
Uwolnienie gruntów z KZN i zasobów spółek Skarbu Państwa, promocja mechanizmu „lokal za grunt” - postulaty legislacyjne PZFD | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Możliwą drogą prowadzącą do zwiększenia podaży nowych inwestycji jest odblokowanie gruntów Skarbu Państwa oraz gruntów spółek Skarbu Państwa, które stanowią część Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

O ile przekazanie nieruchomości do KZN nie wyklucza jej późniejszego zbycia w drodze przetargowej – mechanizm ten jest wykorzystywany zdecydowanie zbyt rzadko aby mógł mieć realny wpływ na zwiększenie dostępności gruntów. W konsekwencji, nieruchomości te zostają niejako „wyłączone z obrotu” - pozostając poza zasięgiem inwestorów.

Jednym z ustawowych - skądinąd bardzo doniosłych

- celów KZN jest wspieranie rozwoju budownictwa społecznego i czynszowego. Niestety, statystyki GUS dobitnie pokazują, że tworzenie nowej tkanki mieszkaniowej spoczywa w ogromnej części na barkach prywatnych inwestorów.

W 2021 roku deweloperzy oddali bowiem do użytkowania 141 tys. mieszkań

- co odpowiadało 60% udziałowi w rynku. Dla kontrastu, w ramach budownictwa społecznego i komunalnego w tym samym roku zbudowano tylko 2,5 tys. mieszkań (1% udział). Pozostałe 39% to inwestorzy indywidualni, budujący domy jednorodzinne na własne potrzeby, najczęściej systemem gospodarczym.

Reklama

Uwolnienie gruntów z KZN i zasobów spółek Skarbu Państwa, promocja mechanizmu „lokal za grunt” - postulaty legislacyjne PZFD - 1Uwolnienie gruntów z KZN i zasobów spółek Skarbu Państwa, promocja mechanizmu „lokal za grunt” - postulaty legislacyjne PZFD - 1

 

 

Popieramy ideę wsparcia budownictwa społecznego,

natomiast konieczne jest uświadomienie, że zasób ten nigdy nie urośnie do zadowalających rozmiarów bez udziału sektora prywatnego. Pojedyncze projekty powstające, np. w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych stanowią tylko kroplę w morzu potrzeb rodzimego rynku.

Co ciekawe, ustawodawca wprowadził już interesujące mechanizmy współpracy na linii inwestor-gmina, które jednak nie są efektywnie wykorzystywane. Jednym z nich jest przewidziany w ustawie z dnia 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości – instrument zwany potocznie „lokal za grunt”. Polega on na przetargowym zbyciu nieruchomości przez gminę, przy czym część świadczenia inwestora mają stanowić lokale mieszkalne bądź usługowe, które w ramach rozliczenia przekaże gminie, zasilając tym samym gminny zasób nieruchomości.

Niestety, po roku obowiązywania przepisów, takie uchwały podjęły zaledwie 3 gminy w Polsce

Reklama

Zdaniem PZFD, konieczne jest zaaranżowanie szeroko zakrojonych działań, np. w formie rządowej kampanii informacyjnej, które zachęcą gminy do współpracy z inwestorami w ramach wspomnianej ustawy „lokal za grunt”. Wykorzystując wspomnianą ustawę na szerszą skalę, przyczynimy się do wzrostu podaży gruntów inwestycyjnych, jednocześnie zwiększając zasób lokali komunalnych i społecznych.

Wnosimy również o rozważenie uwolnienia gruntów, które nie znalazły się w zasobach KZN, a stanowią własność spółek Skarbu Państwa. Duża część gruntów znajdujących się we władaniu państwowych podmiotów mogłaby zostać wykorzystana w celach rozwoju polskiego mieszkalnictwa. Za przykład posłużyć mogą, między innymi nieruchomości Polskich Kolei Państwowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich – powołana w 2002 roku organizacja pracodawców w Polsce, działająca na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Tematy

wiadomościInformacje społeczne budownictwo mieszkaniowe budownictwo społeczne społeczne budownictwo czynszowe tanie budownictwo społeczne budownictwo społeczne gdańsk budownictwo społeczne bydgoszcz budownictwo społeczne opole społeczne budownictwo mieszkaniowe w polsce tbs budownictwo społeczne budownictwo społeczne oświadczenie budownictwo społeczne ustawa co to jest budownictwo społeczne budownictwo społeczne definicja społeczne budownictwo czynszowe warunki zasiedzenie gruntów skarbu państwa wykaz gruntów skarbu państwa sprzedaż gruntów skarbu państwa komunalizacja gruntów skarbu państwa wypis z rejestru gruntów działka skarbu państwa dzierżawa gruntów rolnych skarbu państwa dzierżawa gruntów skarbu państwa powyżej 3 lat przekazanie gruntów skarbu państwa na rzecz gminy wykaz gruntów należących do skarbu państwa bonifikata dla gruntów skarbu państwa użytkowanie wieczyste gruntów skarbu państwa zasiedzenie gruntów rolnych skarbu państwa stosunek gruntów miejskie a gruntów skarbu państwa warszawa gospodarstwo gruntów marginalnych i mieszkaniowe zasobu własności rolnej skarbu państwa mapa gruntów skarbu państwa uwłaszczenie gruntów skarbu państwa ewidencja gruntów skarbu państwa ceny gruntów skarbu państwa dzierżawa gruntów skarbu państwa dzierżawa gruntów skarbu państwa powyżej 3 lat wniosek do wojewody opłata za wieczyste użytkowanie gruntów skarbu państwa ceny gruntów rolnych skarbu państwa procent gruntów miejskie a gruntów skarbu państwa warszawa dzierżawa gruntów od skarbu państwa gruntów miejskie a gruntów skarbu państwa warszawa przekształcenie z mocy prawa gruntów skarbu państwa
Reklama
Reklama