Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW

|
selectedselectedselected
Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ujęciu rocznym, w III kw. 2022 r. odnotowano znaczący wzrost wartości banku ziemi, zapasu materiałów istanu należności od odbiorców. Lokowanie środków finansowych w ziemię i zapasy materiałów budowlanych oraz wzrost wartości gotówki potwierdza utrzymującą się dobrą kondycję ekonomiczną większości analizowanych przedsiębiorstw deweloperskich.

Zobacz także: Inwestowanie w mieszkanie – wskaźnik ROE i porównanie kosztów kredytów

 

Wyższy udziału kapitału własnego w strukturze pasywów od czterech kwartałów niż w poprzednich okresach, jest efektem przeznaczenia wypracowanego wyniku finansowego netto na kapitał własny, w celu zapewnienia płynności finansowej w okresie utrzymujących się niskich przychodów ze sprzedaży. Niewielki spadek kapitału własnego w porównaniu z kwartałem poprzednim (do 46% w III kw. 2022 r. wobec 52% w II kw. 2022 r.) przy jednoczesnym wzroście udziału zadłużenia zewnętrznego skutkował nieznacznym osłabieniem pokrycia majątku kapitałem własnym oraz wzrostem zadłużenia kapitału własnego. Mimo niewielkiego pogorszenia wskaźników, zadłużenie oraz zabezpieczenie zobowiązań deweloperskich pozostało na wysoce korzystnym i bezpiecznym poziomie.

W obszarze zewnętrznych źródeł finansowania w niewielkim stopniu zwiększył się udział zadłużenia z tytułu kredytów bankowych (do ponad 7% udziału w III kw. 2022 r. wobec około 5% w pięciu poprzednich kwartałach), co wynikało głównie ze wzrostu wartości zobowiązań z tytułu kredytów krótkoterminowych (o 13% wobec II kw. 2022 r. i o 18% w odniesieniu do III kw. 2021 r.). Zmniejszyła się natomiast wartość długoterminowych kredytów, pożyczek oraz obligacji i papierów wartościowych (o 19% wobec II kw. 2022 r. i o 30% w odniesieniu do III kw. 2021 r.). W analizowanym kwartale bardzo niską wartość stanowiły nakłady inwestycyjne poniesione przez większe przedsiębiorstwa deweloperskie. Według danych z rynku Catalysty zmniejszyła się wartość obligacji firm deweloperskich (o 4% w odniesieniu do II kw. 2022 r. i o 3% wobec III kw. 2021 r.) przy takiej samej liczbie emitentów. Do 9,74% wzrosło średnie oprocentowanie kuponów obligacji deweloperskich wobec 12,64% w kwartale poprzednim i 8% przed rokiem.

Reklama

Wraz ze zmniejszeniem kontraktacji mieszkań od trzech kwartałów zarysowuje się niewielki spadek udziału środków z tytułu przedpłat od nabywców mieszkań (18% w strukturze pasywów na koniec III kw. 2022 r. oraz 17% i 18% na koniec II i I kw. 2022 r. wobec blisko 20% na koniec 2021 r. i 21% w 2020 r.) oraz wzrost zobowiązań wobec wykonawców i podwykonawców projektów (23% w strukturze pasywów na koniec III kw. 2022 r. oraz 21% na koniec II kw. 2022 r. wobec blisko 20% w 2021 r.). Dalsze utrzymanie się tej tendencji może zwiększyć zatory płatnicze i osłabić płynność finansową deweloperów. W III kw. 2022 r. płynność finansowa większych deweloperów pomimo niewielkiego osłabienia pozostała na bezpiecznym poziomie. Korekta przedpłat od nabywców na podobnym poziomie co spadek produkcji w toku wskazuje na terminową realizację prac budowlanych oraz systematyczny spływ transz środków z rachunków powierniczych, które stanowią istotne źródło finansowania projektów. W niewielkim stopniu pogorszyła się sprawność działania w zakresie regulowania zobowiązań krótkoterminowych (do 176 dni) oraz czas rotacji zapasów (do 235 dni). Na zbliżonym poziomie utrzymał się okres ściągania należności (79 dni).

Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW - 1Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW - 1Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW - 2Działalność deweloperska: wskaźniki płynności finansowej, zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań deweloperów na GPW - 2

 

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2022 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama