Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań zatrzymują się, ale na jak długo? Czy to przedsmak kolejnych wzrostów?

|
selectedselectedselected

Sierpień przyniósł interesujące zmiany na rynku nieruchomości w Polsce. W niektórych kluczowych miastach, takich jak Warszawa, Trójmiasto, Łódź i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ceny mieszkań deweloperskich ustabilizowały się na poziomie z poprzednich miesięcy. Tymczasem w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, średnia cena metra kwadratowego mieszkań ponownie wzrosła.

Ceny mieszkań zatrzymują się, ale na jak długo? Czy to przedsmak kolejnych wzrostów?
freepik.com | Ceny mieszkań zatrzymują się, ale na jak długo? Czy to przedsmak kolejnych wzrostów?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ten artykuł przybliży aktualne trendy na rynku nieruchomości, analizując zarówno stabilizację cen, jak i zmiany w popycie i podaży mieszkań w różnych regionach Polski.

W Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii sierpień 2024 roku był już piątym miesiącem z rzędu, w którym ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostały na stabilnym poziomie.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Taka sytuacja świadczy o pewnym wyhamowaniu popytu, który był wyraźnie zauważalny w zeszłym roku po wprowadzeniu programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", co doprowadziło do gwałtownego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań.

"Przed rokiem sierpień był wyjątkowo pracowity dla deweloperów. W ofercie banków pojawił się wówczas +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+, który wyzwolił istną lawinę popytu na mieszkania. W tym roku biura sprzedaży firm deweloperskich wyraźnie opustoszały. Nie dziwi więc, że znów zaczęły dawkować podaż" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny .pl.

 

>> Czytaj też:  PROCHEM - zmiany w spółce. Jak reaguje kurs akcji? [piątek, 30 sierpnia]

 

Ekspert rynku nieruchomości Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl zauważył, że w sierpniu tego roku biura sprzedaży deweloperów były wyraźnie mniej oblegane niż przed rokiem. W konsekwencji, deweloperzy dostarczali na rynek mniej mieszkań niż w poprzednich miesiącach, co wpłynęło na stabilizację cen w niektórych miastach.

"I na odwrót, w Trójmieście i Poznaniu wzrost sprzedaży mógł być efektem wzrostu podaży. Z tego schematu wyłamał się jedynie Wrocław, w którym zawarto w sierpniu więcej umów deweloperskich, mimo spadku liczby mieszkań, które pojawiły się w sprzedaży. Mimo to sytuacja kupujących we wszystkich metropoliach wciąż jest dość komfortowa, jeśli chodzi o wielkość oferty - w większości miast wzrosła, a jeśli spadła, to niewiele. W dodatku deweloperzy oferują różnego rodzaju bonusy, a nawet kilkuprocentowe rabaty" - napisano. 

 

Reklama

>> zobacz też:  TEXT o wprowadzeniu korekt do raportu. Co na to kurs akcji spółki?

 

 

Mimo stabilizacji cen w niektórych miastach, sytuacja na rynku nieruchomości nadal sprzyja kupującym. W większości miast oferta mieszkań pozostała wystarczająco duża, a deweloperzy, chcąc przyciągnąć klientów, oferują różnego rodzaju bonusy i kilkuprocentowe rabaty.

Wzrost cen w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu pokazuje jednak, że rynek nie jest jednolity i nadal istnieją obszary, gdzie popyt przewyższa podaż.

Rynek nieruchomości w Polsce w sierpniu 2024 roku pokazuje zróżnicowane tendencje. Stabilizacja cen w Warszawie i innych dużych miastach może wskazywać na pewne nasycenie rynku, podczas gdy wzrosty cen w Krakowie i innych regionach sugerują, że popyt na mieszkania w tych miejscach wciąż jest wysoki.

Reklama

Kupujący mogą jednak liczyć na korzystne warunki zakupu, dzięki rosnącej konkurencji między deweloperami.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama