Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trójmiasto

Ten artykuł przybliży aktualne trendy na rynku nieruchomości, analizując zarówno stabilizację cen, jak i zmiany w popycie i podaży mieszkań w różnych regionach Polski.

W Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii sierpień 2024 roku był już piątym miesiącem z rzędu, w którym ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostały na stabilnym poziomie.

Taka sytuacja świadczy o pewnym wyhamowaniu popytu, który był wyraźnie zauważalny w zeszłym roku po wprowadzeniu programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", co doprowadziło do gwałtownego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań.

"Przed rokiem sierpień był wyjątkowo pracowity dla deweloperów. W ofercie banków pojawił się wówczas +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+, który wyzwolił istną lawinę popytu na mieszkania. W tym roku biura sprzedaży firm deweloperskich wyraźnie opustoszały. Nie dziwi więc, że znów zaczęły dawkować podaż" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny .pl.

 

>> Czytaj też:  PROCHEM - zmiany w spółce. Jak reaguje kurs akcji? [piątek, 30 sierpnia]

Reklama

 

Ekspert rynku nieruchomości Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl zauważył, że w sierpniu tego roku biura sprzedaży deweloperów były wyraźnie mniej oblegane niż przed rokiem. W konsekwencji, deweloperzy dostarczali na rynek mniej mieszkań niż w poprzednich miesiącach, co wpłynęło na stabilizację cen w niektórych miastach.

"I na odwrót, w Trójmieście i Poznaniu wzrost sprzedaży mógł być efektem wzrostu podaży. Z tego schematu wyłamał się jedynie Wrocław, w którym zawarto w sierpniu więcej umów deweloperskich, mimo spadku liczby mieszkań, które pojawiły się w sprzedaży. Mimo to sytuacja kupujących we wszystkich metropoliach wciąż jest dość komfortowa, jeśli chodzi o wielkość oferty - w większości miast wzrosła, a jeśli spadła, to niewiele. W dodatku deweloperzy oferują różnego rodzaju bonusy, a nawet kilkuprocentowe rabaty" - napisano. 

 

>> zobacz też:  TEXT o wprowadzeniu korekt do raportu. Co na to kurs akcji spółki?

 

 

Reklama

Mimo stabilizacji cen w niektórych miastach, sytuacja na rynku nieruchomości nadal sprzyja kupującym. W większości miast oferta mieszkań pozostała wystarczająco duża, a deweloperzy, chcąc przyciągnąć klientów, oferują różnego rodzaju bonusy i kilkuprocentowe rabaty.

Wzrost cen w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu pokazuje jednak, że rynek nie jest jednolity i nadal istnieją obszary, gdzie popyt przewyższa podaż.

Rynek nieruchomości w Polsce w sierpniu 2024 roku pokazuje zróżnicowane tendencje. Stabilizacja cen w Warszawie i innych dużych miastach może wskazywać na pewne nasycenie rynku, podczas gdy wzrosty cen w Krakowie i innych regionach sugerują, że popyt na mieszkania w tych miejscach wciąż jest wysoki.

Kupujący mogą jednak liczyć na korzystne warunki zakupu, dzięki rosnącej konkurencji między deweloperami.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Trójmiasto