Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań nieprzerwanie rosną? Te dane pokazują dlaczego tak jest - takiego wystrzału jeszcze nie było!

|
selectedselectedselected
Ceny mieszkań nieprzerwanie rosną? Te dane pokazują dlaczego tak jest - takiego wystrzału jeszcze nie było! | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To, że w lipcu dojdzie do gwałtownego wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi było do przewidzenia. Jednak skala wystrzału popytu na hipoteki okazała się zadziwiająca. Indeks BIK jeszcze nigdy wcześniej nie osiągnął takiego poziomu.

 

Na skróty:

  • W lipcu łączna wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych była najwyższa w historii danych BIK
  • Wzrost wyniósł ponad 273% w skali roku i niemal 100% w porównaniu do czerwca tego roku
  • Nawet 60% lipcowych wniosków o kredyt mogło zostać złożonych w ramach rządowego programu dopłat Bezpieczny Kredyt 2%
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Koniec wyhamowania na rynku kredytów hipotecznych

Biuro Informacji Kredytowej pokazało w czwartek najnowsze dane dotyczące popytu na kredyty mieszkaniowe. W lipcu wzrósł on o ponad 273% w porównaniu do zeszłego roku, natomiast wnioski o kredyt hipoteczny w minionym miesiącu złożyło łącznie niemal 43,5 tys. osób, co oznacza wzrost o 208,3% w porównaniu z zeszłym rokiem. To jednak nie wszystko, bo liczba osób, które złożyły w pierwszym miesiącu wakacji wniosek o kredyt mieszkaniowy była aż o 97,5% wyższa niż w czerwcu. Lipiec nie przebił jednak liczby osób wnioskujących o kredyt pomiędzy lutym a lipcem 2021 r., gdy był ogromny boom na kredyty mieszkaniowe wywołany historycznie niskimi stopami procentowymi. 

Lipcowy odczyt indeksu popytu na kredyty hipoteczne pod względem łącznej wartości zapytań jest najwyższym od 2008 roku, czyli od początku publikowania danych przez BIK.

W skali roku wzrosła również średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego - w lipcu było to 410 420 PLN, co jest kwotą wyższą o 21% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu do czerwca przeciętna wartość wniosku kredytowego w lipcu wzrosła o ponad 7%.

Zobacz także: Ceny nieruchomości - na tym rynku największe spadki od niemal 20 lat! To nasi sąsiedzi

Reklama

 

Lipcowy wystrzał popytu na rynku kredytów hipotecznych w Polsce nie powinien być zaskoczeniem, choć jego skala rzeczywiście jest imponująca. Znaczący wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi wynika przede wszystkim ze startu rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% - BIK szacuje, że ok. 60% potencjalnych kredytobiorców, którzy złożyli w lipcu wnioski to osoby, które kwalifikują się do rządowego programu dopłat.

Wpływ na tak wysoką wartość popytu na hipoteki miał także wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu aż o 1/5 wyższy w porównaniu do lipca 2022 r. Pozwoliła na to wyższa zdolność kredytowa. Wzrosły również ceny na rynku nieruchomości, dostosowując się do poziomu limitów cenowych z „Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.” (dla singla 700 tys. zł, i dla  pary do 800 tys. zł.) - twierdzi główny analityk BIK, Waldemar Rogowski.

Nie bez znaczenia była również niska baza statystyczna z zeszłego roku - indeks od maja 2021 r. aż do sierpnia 2022 r., (gdy odnotowano najniższą wartości) był w silnym trendzie spadkowym. To zaś oznacza, że sierpniowe dane mogą przynieść jeszcze większy procentowy wzrost rok do roku.

Zobacz także: Planujesz zakup mieszkania? Lepiej się pospiesz

Reklama

 

Za danych opublikowanych przez banki biorące udział w programie Bezpieczny Kredyt 2% wynika, że w pierwszym miesiącu jego trwania wnioski kredytowe złożyło ponad 18 000 klientów. Aktualnie dziewięć banków podpisało umowę z BGK i bierze udział w programie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama