Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brak dopłat naprawił ten rynek nieruchomości

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości bez dopłat i rządowych programów stymulujących popyt, na którym znacznie wzrosła liczba młodych osób kupujących pierwsze mieszkanie. Czy to możliwe bez rządowego wsparcia kredytobiorców? Wygląda na to, że tak. 

Brak dopłat naprawił ten rynek nieruchomości. Młodzi kupują więcej mieszkań bez Kredytu na Start
Marek BAZAK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Odsetek kupujących pierwsze mieszkanie na tym rynku był najwyższy w historii statystyk
  • Ceny nieruchomości spadły tam o 6% w 2 lata
  • Jak to możliwe?

 

Ceny spadły. Młodzi kupują więcej mieszkań

Rynek nieruchomości w Londynie jest jednym z najdroższych na świecie. Jednak odsetek osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie wśród wszystkich nabywców okazał się w tym roku najwyższy od 14 lat.

Wyniósł on bowiem 48% w 2024 roku wobec 41% rok temu. To wzrost o 7 punktów procentowych i największa wartość od kiedy prowadzone są statystyki, czyli od 2010 roku, wynika z danych Hamptons.

Jak to możliwe, że większa liczba młodych osób była w stanie kupić mieszkanie? Przecież nie było brytyjskiego “Bezpiecznego Kredytu”. Okazuje się, że cenom mieszkań po prostu pozwolono spaść nie napędzając przy tym sztucznie popytu na nieruchomości.

Jeszcze w sierpniu 2022 roku przeciętna cena mieszkania w Londynie wynosiła około 452 tys. GBP. Jednak w kwietniu 2024 roku, czyli niecałe dwa lata później, był to już około 421 tys. GBP, wynika z danych Land Registry. To zniżka od szczytu o 6%.

Reklama

 

Wykres: Cena mieszkania w Londynie.

brak doplat naprawil ten rynek nieruchomosci grafika numer 1brak doplat naprawil ten rynek nieruchomosci grafika numer 1

Źródło:  Land Registry.

 

Pomogły w tym tańsze kredyty hipoteczne. Ich oprocentowanie spadło w oczekiwaniu na obniżkę stóp procentowych, która nadeszła dopiero w sierpniu 2024 roku.

Reklama

Zwiększony popyt przez tańsze kredyty hipoteczne wpłynął jednak na ceny mieszkań w Londynie, bo średnia cena wyniosła w czerwcu 2024 roku już 434 tys. GBP, szacuje Land Registry.

“Wpływ niższego oprocentowania kredytów hipotecznych na siłę nabywczą kupujących był znaczący” - stwierdzili eksperci rynku nieruchomości z Hamptons.

„Spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczyna odwracać losy rosnącej liczby kupujących. Niższe raty kredytów hipotecznych sprawiły, że koszt zakupu spadł poniżej kosztu wynajmu, przynosząc ulgę tym, którzy szukają swojego pierwszego domu w stolicy” - dodali.

Teraz oczekuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie nadal spadać w nadchodzących miesiącach. Spodziewane są dalsze obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

“Rynki wyceniają dalsze obniżki stopy bankowej, a pożyczkodawcy mają przestrzeń do dalszego obniżania stóp. Potencjalnie możemy zobaczyć pięcioletnią stałą stopę procentową na poziomie około 3,5% do końca roku” - stwierdzili ekonomiści Hamptons.

„W przypadku wyższych wartości kredytów obniżki stóp procentowych mogą następować bardziej stopniowo, ale do końca roku możemy zobaczyć stawki między 4,2% a 4,5%” - dodali.

Reklama

 

Wykres: Stopa procentowa Bank of England.

brak doplat naprawil ten rynek nieruchomosci grafika numer 2brak doplat naprawil ten rynek nieruchomosci grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

 

Analiza Hamptons wykazała, że odpływ londyńczyków do reszty kraju spowolnił od szczytu pandemii. Opierając się na obecnych trendach, eksperci instytucji szacują, że w tym roku londyńczycy kupią około 76 tys. nieruchomości poza stolicą, co oznaczałoby wzrost w porównaniu z 68 tys. w zeszłym roku. Jest to jednak znacznie mniej niż 100,9 tys. w 2022 roku.

Reklama

 

Zobacz również: Deweloper wynajmie mieszkanie na rok dla czekających na Kredyt na Start

 

Rynek nieruchomości w Londynie - jaki jest?

Londyn konsekwentnie plasuje się w czołówce najdroższych rynków nieruchomości na świecie. Niebotyczne ceny nieruchomości wynikają z kombinacji czynników, w tym globalnego znaczenia finansowego miasta, wysokiego popytu i ograniczonej przestrzeni. 

Nawet małe apartamenty w najlepszych lokalizacjach mogą kosztować miliony, co sprawia, że jest to trudny rynek dla przeciętnych nabywców. Jednak nie jest już taki trudny, jak kiedyś.

 

Reklama

Czytaj także: Inwestowanie w nieruchomości przestaje się opłacać

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama