Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bańka nieruchomości pękła! Olbrzymi spadek cen mieszkań w Szwecji i Niemczech

|
selectedselectedselected
Bańka nieruchomości pękła! Olbrzymi spadek cen mieszkań w Szwecji i Niemczech | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bańka cen mieszkań pękła w Niemczech, Szwecji, a nawet w Czechach i na Słowacji. Niestety, w Polsce ceny nieruchomości wciąż wspinają się coraz wyżej. Jednak po przecenie na Zachodzie, eksperci wieszczą powrót do wzrostów. Korekta może być być już za nami.

 

  • Polska jest w niechlubnym gronie krajów o największym wzroście cen mieszkań w ostatnich 4 latach
  • W Skandynawii, w Niemczech i Luksemburgu miała miejsce duża korekta na rynku nieruchomości
  • Czy mieszkania potanieją?

 

 

Ceny nieruchomości w Polsce osiągają nowe szczyty, a na Zachodzie spadają

Reklama

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły o blisko 40% w ciągu ostatnich 4 lat, wynika z danych Eurostat. Nasz kraj jest w niechlubnym gronie państw, gdzie lokale mieszkalne podrożały najmocniej. Liderem są kraje bałtyckie: Litwa (wzrost o blisko 60%) oraz Estonia (około 52%).

Co istotne, żadna europejska gospodarka nie odnotowała spadku cen nieruchomości poniżej zakresu sprzed pandemii. Pomimo przeceny, są to poziomy nadal wyższe niż w IV kwartale 2019 roku.

Jednak spadki były dostrzegalne w kilku gospodarkach UE w ostatnich kwartałach. Mieszkania potaniały między innymi u naszych południowych sąsiadów: w Czechach i na Słowacji. Duże przeceny zauważalne były w Skandynawii. W Finlandii ceny nieruchomości są tylko 4% wyższe niż 4 lata temu, choć niedawno zwyżka sięgała 10%.

 

Wykres: Wzrost cen mieszkań w krajach europejskich od IV kwartału 2019 roku. Szczyt wzrostu zaznaczony okręgiem.

Reklama

banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 1banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 1

Źródło: HSBC, Eurostat, ONS.

 

Pokaźne korekty cen mieszkań miały miejsce w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Luksemburgu. Niestety, Polska znajduje się w grupie krajów, gdzie korekty cen mieszkań nie było.

 

Korekta cen nieruchomości w krajach Europy Zachodniej

Reklama

Najbardziej zauważalnymi spadkami są Niemcy i Szwecja, gdzie odwróciła się prawie połowa wzrostu cen nieruchomości z ostatnich czterech lat.

Więcej o spadku cen mieszkań w Niemczech: Ceny mieszkań w Niemczech mocno w dół! Pękła bańka na rynku nieruchomości

Eksperci rynku nieruchomości z HSBC oceniają, że spadki cen mieszkań w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwecji mogły osiągnąć już dołek korekty. Zatem, od teraz oczekiwane są dalsze wzrosty.

 

Zobacz również: Koniec taniego kredytu hipotecznego. Nie przegap istotnych zmian

 

Koniec korekty. Prognoza ponownego wzrostu cen mieszkań w Niemczech i Szwecji

Reklama

Niemieckie ceny domów, po korekcie o nawet 15%, pozostają na dość stabilnym poziomie od kilku miesięcy (są i tak niższe o około 10% niż rok temu).

W Szwecji ceny mieszkań wzrosły w III kwartale 2023 roku po wcześniejszym gwałtownym ich spadku. To właśnie w tym kraju obserwowano największą korektę na rynku nieruchomości.

 

Wykres: Ceny mieszkań w Szwecji, Francji, Niemczech i UK mogły już osiągnąć dołek korekty

banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 2banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 2

Reklama

Źródło: HSBC, INSEE, Nationwide, Deutsche Hypothekenbank, Statistics Sweden.

 

Z kolei ceny lokali mieszkalnych w Wielkiej Brytanii odnotowały nieoczekiwane wzrosty w każdym z ostatnich trzech miesięcy.

“Nie brakuje wyjaśnień dla zwyżki cen nieruchomości. Wymieńmy tylko kilka z nich: rynki pracy utrzymały się: kredytobiorcy nadal pracują. Wielu z nich otrzymało przyzwoite podwyżki płac, a ciężar wyższych płatności rat kredytu był możliwy do opanowania” - zauważyli analitycy HSBC.

Co więcej, standardy udzielania kredytów hipotecznych w rozwiniętych gospodarkach są bardzo rygorystyczne. Niewielu jest kredytobiorców, którzy “wysypują się” z kredytu na mieszkanie.

Reklama

“Gospodarstwa domowe w strefie euro przeszły na dłuższe okresy kredytowania hipotecznego, tworząc "powolne spalanie", a nie nagły wpływ wyższych stóp procentowych. Kontrastuje to ze Szwecją, gdzie zmienne stopy procentowe są nadal normą” - zwrócili uwagę eksperci z banku HSBC.

 

Spadek popytu, ale i spadek podaży mieszkań w Niemczech

“Podczas gdy popyt był niewielki, podaż również była słaba w niektórych krajach. Niska podaż działa jako wsparcie dla zwyżki cen” - dodali.

Perspektywy sektora budowlanego w Niemczech nadal wyglądają ponuro. U naszych zachodnich sąsiadów niewykluczony jest niewielki spadek cen mieszkań, uważają eksperci z HSBC.

“Dane o pozwoleniach na budowę w Niemczech sugerują, że słaba koniunktura w budownictwie mieszkaniowym może potrwać. Oceniamy jednak, że Niemcy charakteryzują się słabym popytem i podażą. Podejrzewamy, że dalszy spadek cen nieruchomości będzie niewielki” - zaznaczyli analitycy HSBC.

Reklama

 

Wykres: Nowe pozwolenia na budowę w Niemczech (linia czerwona, skala prawa) oraz indeks budownictwa mieszkaniowego w Niemczech (linia czarna, skala lewa)

banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 3banka nieruchomosci pekla olbrzymi spadek cen mieszkan w szwecji i niemczech grafika numer 3

Źródło: Macrobond.

 

Reklama

Pogorszenie koniunktury w Europie Zachodniej i wciąż wysokie stopy procentowe teoretycznie mogą wywołać presję na potencjalnych nabywcach nieruchomości.

“Nadal istnieje jednak ryzyko, że właściciele domów nie odczują w pełni siły wyższych stóp procentowych i  rosnącego bezrobocia” - czytamy w raporcie HSBC.

 

Zobacz również: Ceny domów rosną, korekta odwołana

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama