Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najdłużej zapowiadana recesja, która… nie nadchodzi. Analiza amerykańskiej gospodarki, obligacji i cen złota

|
selectedselectedselected
Najdłużej zapowiadana recesja, która… nie nadchodzi. Analiza amerykańskiej gospodarki, obligacji i cen złota
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykańska gospodarka na przekór wskaźnikom

Leading Economic Index (LEI) dla USA – wskaźnik mający przewidywać przyszłą koniunkturę w gospodarce – wzrósł w lutym po raz pierwszy od dwóch lat. Od dłuższego czasu wskaźnik wyliczany przez The Conference Board pozostaje jednak na ujemnych terytoriach, sygnalizując nadchodzącą recesję… która uparcie nie nadchodzi. Na początku tego roku bazowym scenariuszem dla gospodarki USA było tzw. miękkie lądowanie. Seria solidnych danych sugeruje, że możliwy jest brak jakiegokolwiek lądowania („no landing”). Potwierdzają to zrewidowane w górę prognozy wielu instytucji, w tym Fedu, który spodziewa się, że w 2024 r. 

 

Obligacje USA pod presją silniejszych danych

W opublikowanej niedawno marcowej projekcji Fed podtrzymał zamiar dokonania w tym roku obniżek stóp procentowych łącznie o 0,75 pp. Mocne dane napływające w ostatnim czasie z amerykańskiej gospodarki – przy jednoczesnym wyhamowaniu spadku inflacji – budzą jednak wśród inwestorów coraz większą niepewność, kiedy bank centralny zdecyduje się na pierwszą obniżkę i jaka będzie ich tegoroczna skala. W rezultacie rentowności 10-letnich obligacji USA wzrosły do ok. 4,40%, tj. najwyższego poziomu od listopada ub.r. Do odwrócenia tego ruchu mogłyby się przyczynić sygnały potwierdzające, że inflacja dalej odpuszcza.

 

Wyceny górników złota gonią ceny kruszcu

Reklama

Po okresie stabilizacji cen złota w pobliżu poziomu 2000 USD za uncję w połowie lutego notowania kruszcu poszły dynamicznie w górę – niedawno docierając na nowe historyczne szczyty. Za tym ruchem podążyły także ceny akcji spółek wydobywających złoto, przełamując słabość z początku roku. Wzrost cen złota sprzyja rentowności jego wydobycia, a perspektywa obniżek stóp procentowych w USA może ulżyć spółkom i zachęcić je do „odkurzenia” planów inwestycyjnych. W rezultacie indeks skupiający górników złota (MSCI Gold Miners NTR) wzrósł w marcu o przeszło 20% – ponad dwukrotnie więcej niż cena złota.

 

Zobacz także: Kryzys gospodarczy odwołany? Recesji nie ma, a jej niezawodny wskaźnik… zawodzi

 

Udany marzec dla spółek surowcowych

najdluzej zapowiadana recesja ktora nie nadchodzi analiza amerykanskiej gospodarki obligacji i cen zlota grafika numer 1najdluzej zapowiadana recesja ktora nie nadchodzi analiza amerykanskiej gospodarki obligacji i cen zlota grafika numer 1

Reklama

Źródło: opracowanie własne TFI PZU, dane Bloomberg (na 31.03.2024).

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama