Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zełenski w Sofii: większe wsparcie dla Ukrainy ze sporem w tle

|
selectedselectedselected
Zełenski w Sofii: większe wsparcie dla Ukrainy ze sporem w tle | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

6 lipca jednodniową wizytę w Bułgarii złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Była to jego pierwsza podróż do Sofii i dopiero trzecia po Polsce i Mołdawii wizyta w państwie Europy Środkowo-Wschodniej od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W pierwszej kolejności Zełenski rozmawiał z premierem Nikołajem Denkowem oraz wicepremier i minister spraw zagranicznych Mariją Gabriel, a dopiero później z prezydentem Rumenem Radewem.

Efektem spotkań było podpisanie dwóch dokumentów: deklaracji politycznej o wsparciu przez Bułgarię integracji euroatlantyckiej Ukrainy oraz memorandum o współpracy energetycznej. Druga z tych umów może skutkować sprzedażą Kijowowi dwóch reaktorów jądrowych i czterech generatorów pary, które pierwotnie miały służyć w elektrowni jądrowej w Belene. Z planów jej wspólnej budowy z Rosją – zamrożonych decyzją parlamentu z 2012 r. – Sofia ostatecznie wycofała się w lutym 2022 r. Szacunkowa wartość oferowanego przez stronę bułgarską sprzętu wynosi ok. 650 mln euro. Komponenty nieukończonej siłowni w Belene są potrzebne Ukrainie do rozbudowy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Podczas transmitowanej publicznie kilkunastominutowej wstępnej części rozmów delegacji ukraińskiej z Radewem bułgarski prezydent wprost zakomunikował Zełenskiemu, że jest przeciwny wysyłaniu pomocy wojskowej dla Kijowa. Tłumaczył to obawami przed globalną eskalacją konfliktu, a ponadto oświadczył, że wojna na Ukrainie nie może zostać zakończona środkami militarnymi, lecz musi się to stać poprzez działania dyplomatyczne. Prezydent Ukrainy odpowiedział, że kraj będący ofiarą inwazji nie ma innego wyboru poza obroną zbrojną, a zagrożenia związane z toczącą się wojną dotyczą od początku całej Europy. Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) skrytykowała w trakcie wizyty podpisanie memorandum energetycznego, podkreślając przy tym, że rezygnacja z budowy elektrowni w Belene i współpracy jądrowej z Rosją przyniosła szkody bezpieczeństwu energetycznemu państwa.

Zobacz także: 488. dzień wojny. Ukraińcy tworzą przyczółek na lewym brzegu Dniepru

 

Komentarz

  • Wizyta Zełenskiego, pierwsza od siedmiu lat podróż ukraińskiej głowy państwa do Bułgarii, stanowi wyraz wsparcia dla jednoznacznie popierającego Ukrainę – w przeciwieństwie do prezydenta Radewa – i sprawującego władzę od miesiąca rotacyjnego rządu Denkow–Gabriel (zob. Nowy rząd w Bułgarii: czasowa stabilizacja władzy wykonawczej)....
Reklama

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama