Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaskakująca siła konsumenta. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej w górę!

|
selectedselectedselected
Zaskakująca siła konsumenta. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej w górę! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna w marcu przebiła zarówno nasze, jak i rynkowe oczekiwania i podniosła się do +9,6% r/r vs +9,1% r/r w lutym, co po części jest zasługą dodatkowego popytu generowanego przez uchodźców z Ukrainy.

W ujęciu odsezonowanym powtórzyła wynik z poprzedniego miesiąca – wzrost o 1,4% m/m SA. Wypadkowo agregat powrócił do przedpandemicznego trendu. Tym samym w ujęciu kwartalnym urosła 3,5% kdk SA, co wyłączając pandemiczny III kw. 2020 stanowi najlepszy wynik od lat. Zwracamy uwagę, że już od kilku miesięcy roczna dynamika sprzedaży znajduje się na poziomie rzadko osiąganym w ostatnich dziesięciu latach, co jednak po części może być zasługą pocovidowej korekty.

Pod względem kontrybucji do rocznej dynamiki wciąż niemało dokładają paliwa

Nieco poprawiła się sytuacja z samochodami (najwyższy marcowy wzrost od lat) i z odzieżą, co pośrednio można wiązać z pomocą uchodźcom. Coraz większą część sprzedaży wyjaśnia kategoria „pozostałe”, co sugeruje, że popyt konsumpcyjny jest szeroki, a nie skoncentrowany (wyodrębnione kategorie w sprzedaży detalicznej (tzn. poza „pozostałymi”) odpowiadają tylko za 52% całej konsumpcji). Kolejne miesiące powinny przynieść utrzymanie pozytywnych trendów w konsumpcji. Będzie to w dużej mierze wpływ obecności uchodźców, co zneutralizuje negatywny wpływ hamownia popytu per capita w gospodarstwach domowych, dotkniętych przez podwyżki stóp i inflację.

Zaskakująca siła konsumenta. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej w górę! - 1Zaskakująca siła konsumenta. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej w górę! - 1

Budownictwo na solidnym plusie

Reklama

Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej podniosła się z 21,2% r/r w lutym do 27,6% r/r w marcu. Szczególnie imponująca jest dynamika budowy budynków (+44,9% r/r), co jest najlepszym wynikiem od lat (podobnie inżynieria wodna i lądowa). W międzyczasie dynamika kosztów w budownictwie jest najwyższa w historii (+3,4% kdk), co obrazuje presję z jaką obecnie zmaga się sektor. Niemniej dobrą koniunkturę widać także w budownictwie mieszkaniowym, w którym pokaźnie wzrosły wszystkie trzy zmienne (pozwolenia na budowę, rozpoczęte budowy oraz oddane mieszkania). Wraz z danymi o sprzedaży publikacje z zeszłego tygodnia przesuwają dynamikę PKB w I kw. w okolice 8,0% r/r z 7,6% r/r w IV kw.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama