Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Mniejszy napływ zamówień, gorsze finanse

|
selectedselectedselected
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Mniejszy napływ zamówień, gorsze finanse | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w październiku 2022 roku spadł o 0,5 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Pogorszenie było nieco łagodniejsze niż przed miesiącem jednak uporczywość i skala dotychczasowych spadków, które utrzymują się od blisko roku, nie czynią nadziei na szybkie wygaśnięcie negatywnych tendencji w gospodarce.

 

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu tylko jedna uległa poprawie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, dwie składowe nie uległy większym zmianom, zaś pięć pogorszyło się.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Mniejszy napływ zamówień, gorsze finanse - 1Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK): Mniejszy napływ zamówień, gorsze finanse - 1

 

Reklama

Kolejny, drugi z rzędu miesiąc wyniki warszawskiej giełdy mają największy wpływ na spadek wartości wskaźnika. Warszawska giełda w ciągu ostatniego roku straciła blisko połowę swej wartości i jest to największy jej kryzys od światowej recesji lat 2007-2009. Zmniejsza się również ilość notowanych na giełdzie spółek zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

 

Równie silny wpływ na spadek WWK miało dalsze kurczenie się portfela zamówień trafiających do polskich firm sektora przetwórczego. O ile przed miesiącem zamówienia realizowane na rynki zagraniczne kurczyły się szybciej niż te realizowane na kraj, o tyle w październiku sytuacja uległa odwróceniu – zamówienia krajowe spadają szybciej niż kierowane na eksport. Świadczy to o stopniowym kurczeniu się popytu krajowego. Znaczący spadek zamówień obserwujemy od marca br. i dotyczy on wszystkich branż. Dane te mogą nieco kontrastować ze względnie dobrymi wynikami produkcji sprzedanej przedsiębiorstw w ostatnich miesiącach. Najprawdopodobniej znaczna część firm zwiększa produkcję na magazyn. Początkowo bezpośrednim impulsem była obawa o regularność dostaw surowców w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. W ostatnich miesiącach bezpośrednią przyczyną są rosnące koszty produkcji (ceny energii, ogrzewania, transportu) i obawa o dalszy ich wzrost. Zwiększając produkcję dzisiaj, a sprzedając towar za kilka miesięcy, przedsiębiorcy ratują przynajmniej część zysków. Systematyczny wzrost zapasów wyrobów gotowych obserwujemy od marca br.

 

Dalszemu pogorszeniu uległy oceny ogólnej sytuacji w gospodarce formułowane przez przedsiębiorców. Obecny ich poziom zbliżony jest do tego z okresu światowej recesji 2008-09. Na poprawę tych nastrojów w najbliższym czasie nie ma co liczyć, zwłaszcza w sytuacji szybko pogarszającej się sytuacji finansowej firm. Przewaga firm sygnalizujących pogarszanie się stanu ich finansów nad tymi, które odnotowują poprawę sięga obecnie blisko 26% i dotyczy wszystkich branż. To blisko 4 krotnie więcej niż w okresie najsilniejszej pandemii 2020 roku.

 

Reklama

Od kwietnia br. znacząco spada wydajność pracy w przemyśle. Tu również nie można liczyć na szybką poprawę ze względu na zdecydowany odwrót przedsiębiorców od inwestycji. Już w ubiegłym roku wskaźnik skłonności do inwestowania w badaniach koniunktury GUS był bardzo niski – niewiele ponad 2% (przewaga firm planujących wzrost inwestycji w kolejnym roku nad firmami planującymi ich redukcję). W tym roku wynosi on minus 26%, co oznacza zdecydowaną przewagę firm ograniczających inwestowanie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

wskaźnik koniunktury wskaźnik wyprzedzający koniunktury wskaźnik koniunktury na giełdzie koniunktura konsumencka wskaźnik koniunktury gospodarczej wskaźnik koniunktury konsumentów ogólny wskaźnik koniunktury wskaźnik wyprzedzający koniunktury wykres pkb jako wskaźnik koniunktury wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wskaźnik koniunktury gpw wskaźnik koniunktury gospodarczej gus wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wskaźnik koniunktury giełdowej wskaźnik równoległy koniunktury wskaźnik koniunktury pmi syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej wskaźnik rentowności koniunktury biec wskaźnik wyprzedzający koniunktury syntetyczny wskaźnik koniunktury wskaźnik koniunktury w budownictwie wskaźnik wyprzedzający koniunktury definicja wskaźnik koniunktury w budownictwie gus wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gus wskaźnik koniunktury konsumenckiej wskaźnik koniunktury gus wskaźnik wyprzedzający koniunktury gus wskaźnik koniunktury w przemyśle ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury polska - wskaźnik koniunktury w budownictwie wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg biec wskaźnik koniunktury firm wskaźnik wyprzedzający koniunktury biec koniunktura konsumencka definicja gus koniunktura konsumencka koniunktura konsumencka nbp koniunktura konsumencka gus wskaźnik stanu koniunktury pmi w skali globalnej giełdowy wskaźnik koniunktury giełdowy wskaźnik koniunktury krzyżówka
Reklama
Reklama