Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych

|
selectedselectedselected
Wskaźnik CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane o inflacji w USA po raz kolejny zrobiły niespodziankę zaskakując wysokim wzrostem o 1,0% m/m (+8,6% r/r) wobec oczekiwań na 0,7% m/m (8,3% r/r). Roczna dynamika jest najwyższa od grudnia 1981 r. Zaskoczenie dostarczyła także inflacja bazowa, która wyniosła +0,6% m/m (6,0% r/r) wobec oczekiwań +0,50% m/m (5,9% r/r).

CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych - 1CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych - 1

Ze struktury koszyka wynika, że główny impuls inflacyjny generuje żywność i energia, których ceny dynamicznie rosną odpowiednio +1,1% m/m oraz +4,0% m/m. Jest to konsekwencja wojny na Ukrainie oraz wzrostów cen ropy naftowej. Niemniej impuls ten rozlewa się po pozostałych kategoriach. Wspomnieć można o najwyższej od 1991 roku rocznej dynamice cen usług (5,7% r/r), czy wysokiej (8,0% r/r) dynamice cen dóbr bazowych. Wzrosty cen są na tyle powszechne, że mediana inflacji jest najwyższa w dostępnej od 1982 roku historii.

Poza raportem CPI w tle został opublikowany także wstępny raport Uniwersytetu w Michigan o nastrojach gosp. dom. za czerwiec. Wynika z niego, że główny indeks badania spadł do najniższego poziomu w gromadzonej od lat 70. historii 50,2 pkt wobec oczekiwań na 58,1 pkt przy 58,4 pkt w maju. Blisko historycznego minimum jest też ocena warunków kupna domu, która tak nisko ostatni raz była na początku lat 80. Zupełnie odkotwiczyły się także oczekiwania inflacyjne zarówno te krótko-, jak i długoterminowe. Kontynuowany jest także trend malejącego udziału Amerykanów o rosnących wynagrodzeniach w ujęciu realnym, co z innego źródła potwierdza BLS danymi o realnych zarobkach godzinowych, które spadają już ósmy miesiąc z rzędu (w maju o 0,6% m/m).

W kontekście polityki FOMC, o ile więc dane inflacyjne dają więcej niż zielone światło do kontynuacji redukcji bilansu i podwyżek stóp, to perspektywy wzrostu gospodarczego, zważywszy nastroje konsumentów, zachęcają do zachowania ostrożności w skali zacieśniania monetarnego. W konsekwencji spodziewamy się, że FOMC zachowa 50-punktowe kroki podwyżek stóp pomimo ostatnich inflacyjnych zaskoczeń.

Reklama

CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych - 2CPI w USA nie odpuszcza i obniża optymizm gospodarstw domowych - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama