Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WIBOR pod ostrzałem. Fakty i mity o wskaźniku oprocentowania kredytów

|
selectedselectedselected

W ostatnich miesiącach temat wskaźnika WIBOR stał się przedmiotem gorących sporów, szczególnie w kontekście kredytów hipotecznych opartych na zmiennej stopie procentowej. Niektóre kancelarie prawne zachęcają klientów do zaskarżania umów kredytowych, twierdząc, że WIBOR jest nietransparentny i naraża kredytobiorców na nieprzewidywalny wzrost oprocentowania.

WIBOR pod ostrzałem. Fakty i mity o wskaźniku oprocentowania kredytów
freepik.com | WIBOR pod ostrzałem. Fakty i mity o wskaźniku oprocentowania kredytów
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Eksperci branży finansowej oraz przedstawiciele rządu odpierają te zarzuty, podkreślając, że działania te szerzą dezinformację i nie mają podstaw prawnych.

 

>> Czytaj także: Dobre wyniki spółki Selena. Co z kursem akcji? Notowania Selena - piątek, 13 września


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

Czy WIBOR jest transparentny? Argumenty ekspertów

Podczas debaty organizowanej przez PAP Biznes, Zbigniew Minda, prezes GPW Benchmark, wyjaśnił, że zarzuty o nietransparentność WIBOR-u są nieuzasadnione.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem BMR, klienci otrzymują wszystkie niezbędne informacje na temat funkcjonowania wskaźnika.

Minda podkreślił, że WIBOR nie służy do przewidywania przyszłych zmian, a raczej odzwierciedla bieżące warunki rynkowe.

 

>> zobacz też: Kluczowe wydarzenia na GPW - dywidendy, debiuty i walne zgromadzenia, które mogą zmienić oblicze rynku

Reklama

 

Ryzyko związane z dezinformacją i wpływ na sektor bankowy

Eksperci, tacy jak Janusz Miszczak z EY Polska, ostrzegają, że podważanie zaufania do WIBOR-u może mieć poważne konsekwencje dla stabilności sektora bankowego.

Mimo że sądy regularnie oddalają pozwy dotyczące WIBOR-u, rosnąca liczba spraw może wpłynąć na postrzeganie tego wskaźnika przez kredytobiorców i inwestorów.

Tadeusz Białek, prezes ZBP, zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich lat WIBOR zyskał powszechną akceptację na rynku finansowym, a jego funkcjonowanie jest zgodne z przepisami prawa.

 

Dlaczego sądy oddalają pozwy dotyczące WIBOR-u?

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, do sądów wpłynęło około 1200 spraw dotyczących WIBOR-u, jednak wszystkie z 33 prawomocnych wyroków były korzystne dla banków.

Reklama

Sądy podkreślają, że umowy kredytowe oparte na WIBOR-ze były prawidłowo sporządzone, a banki realizowały swoje obowiązki informacyjne zgodnie z przepisami prawa i rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego.

 

>> Sprawdź również: Aż 5 spółek wypłaci dywidendy w nadchodzących dniach. Zobacz, co nas czeka na GPW

 

Czy WIBOR to fake news? Porównanie do dezinformacji w internecie

Wiceminister finansów Jurand Drop zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dezinformacja na temat WIBOR-u.

Według niego, nieprawdziwe informacje mogą wpływać na nastroje wśród kredytobiorców, jednak stabilność systemu bankowego nie jest zagrożona.

Reklama

Drop porównał rozpowszechniane fałszywe informacje na temat WIBOR-u do fake newsów, które mogą wprowadzać w błąd i mieć szkodliwy wpływ na rynek finansowy.

 

WIBOR pozostaje stabilnym wskaźnikiem na rynku finansowym

Choć niektóre kancelarie prawne próbują podważać wiarygodność WIBOR-u, eksperci i sądy potwierdzają, że jego funkcjonowanie jest zgodne z prawem.

Zarzuty o nietransparentność oraz manipulacje wskaźnikiem nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, a system bankowy oparty na WIBOR-ze pozostaje stabilny.

Inwestorzy oraz kredytobiorcy powinni pamiętać, że WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, a zmiana stóp procentowych zawsze niesie ze sobą ryzyko dla osób z kredytami opartymi na zmiennej stopie oprocentowania.

 


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama