Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pozwy sądowe

Eksperci branży finansowej oraz przedstawiciele rządu odpierają te zarzuty, podkreślając, że działania te szerzą dezinformację i nie mają podstaw prawnych.

 

>> Czytaj także: Dobre wyniki spółki Selena. Co z kursem akcji? Notowania Selena - piątek, 13 września

 

Czy WIBOR jest transparentny? Argumenty ekspertów

Podczas debaty organizowanej przez PAP Biznes, Zbigniew Minda, prezes GPW Benchmark, wyjaśnił, że zarzuty o nietransparentność WIBOR-u są nieuzasadnione.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem BMR, klienci otrzymują wszystkie niezbędne informacje na temat funkcjonowania wskaźnika.

Reklama

Minda podkreślił, że WIBOR nie służy do przewidywania przyszłych zmian, a raczej odzwierciedla bieżące warunki rynkowe.

 

>> zobacz też: Kluczowe wydarzenia na GPW - dywidendy, debiuty i walne zgromadzenia, które mogą zmienić oblicze rynku

 

Ryzyko związane z dezinformacją i wpływ na sektor bankowy

Eksperci, tacy jak Janusz Miszczak z EY Polska, ostrzegają, że podważanie zaufania do WIBOR-u może mieć poważne konsekwencje dla stabilności sektora bankowego.

Mimo że sądy regularnie oddalają pozwy dotyczące WIBOR-u, rosnąca liczba spraw może wpłynąć na postrzeganie tego wskaźnika przez kredytobiorców i inwestorów.

Reklama

Tadeusz Białek, prezes ZBP, zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich lat WIBOR zyskał powszechną akceptację na rynku finansowym, a jego funkcjonowanie jest zgodne z przepisami prawa.

 

Dlaczego sądy oddalają pozwy dotyczące WIBOR-u?

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, do sądów wpłynęło około 1200 spraw dotyczących WIBOR-u, jednak wszystkie z 33 prawomocnych wyroków były korzystne dla banków.

Sądy podkreślają, że umowy kredytowe oparte na WIBOR-ze były prawidłowo sporządzone, a banki realizowały swoje obowiązki informacyjne zgodnie z przepisami prawa i rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego.

 

>> Sprawdź również: Aż 5 spółek wypłaci dywidendy w nadchodzących dniach. Zobacz, co nas czeka na GPW

Reklama

 

Czy WIBOR to fake news? Porównanie do dezinformacji w internecie

Wiceminister finansów Jurand Drop zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dezinformacja na temat WIBOR-u.

Według niego, nieprawdziwe informacje mogą wpływać na nastroje wśród kredytobiorców, jednak stabilność systemu bankowego nie jest zagrożona.

Drop porównał rozpowszechniane fałszywe informacje na temat WIBOR-u do fake newsów, które mogą wprowadzać w błąd i mieć szkodliwy wpływ na rynek finansowy.

 

WIBOR pozostaje stabilnym wskaźnikiem na rynku finansowym

Choć niektóre kancelarie prawne próbują podważać wiarygodność WIBOR-u, eksperci i sądy potwierdzają, że jego funkcjonowanie jest zgodne z prawem.

Reklama

Zarzuty o nietransparentność oraz manipulacje wskaźnikiem nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, a system bankowy oparty na WIBOR-ze pozostaje stabilny.

Inwestorzy oraz kredytobiorcy powinni pamiętać, że WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym, a zmiana stóp procentowych zawsze niesie ze sobą ryzyko dla osób z kredytami opartymi na zmiennej stopie oprocentowania.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z pozwy sądowe