Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tadeusz Białek

W artykule przyjrzymy się, jak wygląda obecna sytuacja polskiego sektora bankowego na tle Europy oraz jakie wyzwania stoją przed nim w nadchodzących latach.

 

>> zobacz też:  Mieszkanie zwykłe czy luksusowe? Czego chcą Polacy? Najnowsze technologie mogą szokować

 

Polskie banki na tle Europy

Pomimo znacznego wzrostu aktywów w polskim sektorze bankowym, jego relacja kapitału własnego do PKB plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

Z wynikiem 7,38%, Polska wypada blado w porównaniu do takich krajów jak Luksemburg, Austria czy Francja, gdzie wskaźniki te wynoszą odpowiednio 30,53%, 22,37% i 21,83%.

Reklama

Podobnie, relacja kredytów do depozytów w Polsce, która wynosi 61,34%, jest jedną z najniższych w UE, ustępując miejsca Niemcom, Holandii, Francji i Estonii, gdzie wskaźniki te są znacznie wyższe.

 

Wyzwania i potrzeby rozwoju

Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, podkreśla konieczność dalszego rozwoju polskiego sektora bankowego, aby sprostać rosnącym potrzebom gospodarczym kraju.

Banki muszą rosnąć w tempie przekraczającym wzrost PKB, aby mogły skutecznie finansować rozwijającą się gospodarkę, zwłaszcza w obliczu wyzwań takich jak transformacja energetyczna, konieczność zwiększenia innowacyjności oraz wzrost zamożności społeczeństwa.

W obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych oraz wyzwań związanych z ESG (Environmental, Social, and Governance), banki muszą także stawić czoła rosnącej liczbie regulacji oraz dostosować się do wymogów zrównoważonego rozwoju.

 

Reklama

>> Zobacz również:  PKN Orlen rozpoczyna wydobycie z nowego złoża. Kurs akcji w górę

 

ESG i cyberbezpieczeństwo - nowe priorytety

Rośnie świadomość polskich banków w zakresie ESG, które obejmuje zasady dotyczące ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.

Coraz więcej instytucji finansowych uwzględnia te zasady w swoich procesach kredytowych, szczególnie w odniesieniu do klientów korporacyjnych i strategicznych.

Niemniej jednak, dostępność i jakość danych dotyczących ESG nadal stanowią wyzwanie dla banków, co podkreśla 83% badanych instytucji.

Dodatkowo, obszar cyberbezpieczeństwa staje się coraz ważniejszy, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń związanych z przestępczością cyfrową.

Reklama

 

>> Czytaj także: 500 milionów na "kredyt 0%", Minister zabiera głos

 

Prognozy i przyszłość sektora bankowego

Według prognoz Zespołu Badań i Analiz Związku Banków Polskich, wynik finansowy sektora bankowego w 2024 roku powinien być wyższy niż w roku poprzednim, pod warunkiem, że nie wzrosną znacząco koszty ryzyka prawnego.

Sytuacja w 2025 roku będzie w dużej mierze zależna od polityki pieniężnej NBP oraz kierunku zmian rynkowych stóp procentowych.

Prognozy wskazują również na możliwy spadek przychodów odsetkowych w 2025 roku, co będzie wynikiem ewentualnych zmian w polityce stóp procentowych.

Reklama

Polski sektor bankowy stoi przed szeregiem wyzwań, ale również szans na dalszy rozwój.

W kontekście rosnących wymogów regulacyjnych, potrzeby zwiększenia kapitału oraz adaptacji do zasad ESG, banki w Polsce muszą kontynuować dynamiczny rozwój, aby skutecznie wspierać krajową gospodarkę.

Wzrost świadomości związanej z ESG i cyberbezpieczeństwem, a także konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych, będą kluczowe dla przyszłości polskiego sektora bankowego.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Tadeusz Białek