Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zysk bez ryzyka. W co inwestować we wrześniu 2024 roku? Lokaty czy obligacje?

|
selectedselectedselected

W co bezpiecznie inwestować we wrześniu 2024 roku? Ilu ekspertów, tyle opinii. Dla osób, które nie chcą ponosić ryzyka i nie znają się na tym temacie, wachlarz możliwości nie jest zbyt szeroki. A zatem: obligacje czy lokaty bankowe?

Lokaty czy obligacje? W co inwestować we wrześniu 2024 roku?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • W co bezpiecznie inwestować, gdy mieszkania i złoto są bardzo drogie?
  • Ile wynosi obecnie oprocentowanie obligacji skarbowych?
  • Czy na rynku lokat wciąż można znaleźć dobre oferty?

 

Złoto drogie. Mieszkania zresztą też

Jak inwestować bezpiecznie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza w niepewnych czasach, a te stały się naszą codziennością. 

Niektórzy wskażą na złoto, bo jego cena stale rośnie. Problem polega na tym, że ten atut jednocześnie jest wadą – szlachetny metal jest obecnie na historycznych maksimach i nie można wykluczać, że jego cena w końcu spadnie i to bardzo zauważalnie. Oczywiście realny jest też scenariusz dalszych wzrostów, o czym przeczytacie w tym tekście. Podobnie sprawa wygląda z nieruchomościami. Rynek mieszkaniowy w ostatnich latach został rozgrzany do czerwoności i słychać już głosy o bańce, która niebawem może pęknąć. To zresztą opcja dla osób, które dysponują bardziej zasobnym portfelem. 

 

Alternatywą obligacje. Ale na gorszych warunkach

Przez jakiś czas obligacje skarbowe były naprawdę ciekawą ofertą inwestycyjną dla osób, które nie lubią ryzyka. Te czasy przechodzą jednak do historii. Ministerstwo Finansów jeszcze pod koniec sierpnia informowało, że warunki ulegną pogorszeniu, chociaż ubrano to w inne słowa: 

Od września oprocentowanie obligacji oszczędnościowych zostanie dostosowane do zmian zachodzących na rynku finansowym i urealnione zostaną opłaty za przedterminowy wykup dla nowo emitowanych obligacji.

Jak zatem przedstawiają się nowe warunki? Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi obecnie 3% w skali roku, a 3-letnich 5,95%. W przypadku obligacji ze zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP sprzedawanych w bieżącym miesiącu, wyniesie 5,75% dla obligacji 1-rocznych i 5,90% dla 2-letnich, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Reklama

 

 

Co to oznacza dla klienta? Jeśli zdecyduje się na zakup jednej obligacji 3-miesięcznej za 100 zł, to po trzech miesiącach od chwili zakupu może liczyć na 100,75 PLN. Przed opodatkowaniem. Z kolei w przypadku obligacji 3-letnich będzie to 118,93 PLN (nadal przed opodatkowaniem).

Oczywiście, im dłużej będzie trwało pożyczanie pieniędzy państwu, bo do tego sprowadzają się obligacje, tym lepsze są warunki i większy powinien być zysk. Dla przykładu oprocentowanie 6- i 12-letnich obligacji rodzinnych przeznaczonych dla beneficjentów programu "Rodzina 800 plus" wynosi odpowiednio 6,50% i 6,80% w pierwszym roku.

 

Lokaty też chudną. Na lepsze traktowanie mogą liczyć nowi klienci banków

Na rynku lokat bankowych można się spodziewać oprocentowania przekraczającego 7%, ale zazwyczaj wymaga to spełnienia dodatkowych warunków. Dla przykładu Credit Agricole w ofercie powitalnej proponuje 7,5% dla lokaty na 180 dni i z maksymalną kwotą wynoszącą 100 tys. zł. Warto jednak podkreślić, że skorzystać z niej mogą wyłącznie nowi klienci banku, krótko po otwarciu konta w tej instytucji. 

 

Zobacz także: Casting na lokatora lub najemcę. Czy jest nielegalny?

Reklama

 

Powyżej 7% na lokacie oferuje też Nest Bank. Także i w tym przypadku wymagane jest jednak otwarcie konta w instytucji. Jeśli nowy klient będzie chciał uzyskać oprocentowanie wynoszące 7,1%, musi zdecydować się na lokatę 6-miesięczną. Niestety, w tym przypadku maksymalny wkład wynosi 25 tys. PLN. Trzeba też liczyć się z dodatkowymi warunkami, w tym zapewnieniem w każdym pełnym miesiącu trwania lokaty wpływów na Nest Konto wynoszących minimum 2 tys. PLN,

W przypadku konkurencji i lokat krótkoterminowych można liczyć na oprocentowanie poniżej 7%, a nawet 6%.

 

Wysoki zysk bez ryzyka? Lepiej uważać na takie oferty

Na koniec warto dodać, że należy uważać na ogłoszenia, w których deklarowany jest zysk, zwłaszcza wysoki, bez ryzyka. Nierzadko jest to po prostu oszustwo, o czym często przestrzega m.in. policja. Wystarczy wspomnieć o akcji ukraińskich służb, z którymi współpracowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Udało im się zlikwidować biuro Call Center powiązane ze środowiskiem platform inwestycyjnych, z pomocą których oszukiwano Polaków. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście

 

Reklama

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce jest zbyt wysoka?


Maciej Sikorski

Maciej Sikorski

Dziennikarz z kilkunastoletnim doświadczeniem. Współpracował z wieloma serwisami zajmującymi się tematyką finansów oraz IT, w tym m.in. AntyWeb.pl oraz cashless.pl. Z wykształcenia rosjoznawca


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama