Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dezinformacja

Coroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Już teraz światło dzienne ujrzał raport WEF dotyczący największych zagrożeń dla świata w 2024 roku i najbliższej dekadzie.

 

Na skróty:

  • Dziewiętnasty raport WEF opisuje największe zagrożenia dla świata w 2024 roku
  • Ekonomiści i eksperci dostrzegają największe ryzyko w nowych technologiach
  • W najbliższej dekadzie wszystkie kluczowe czynniki ryzyka są związane ze środowiskiem naturalnym

 

Największe zagrożenia dla świata wg WEF

W środę ukazał się coroczny raport Światowego Forum Ekonomicznego na temat globalnych zagrożeń w rozpoczynającym się roku. W dziewiętnastej edycji raportu za największe zagrożenia dla świata w 2024 roku uznano czynniki ryzyka, które powszechnie mogą być uznawane jako drugorzędne i mało istotne.

Reklama

Wśród największych zagrożeń w tegorocznym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego nie znalazły się bowiem wojny, ataki terrorystyczne czy wybuch nowej pandemii. Za kluczowy czynnik ryzyka w najbliższych dwunastu miesiącach uznano bowiem dezinformację, wspieraną przez gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji. Jest to o tyle istotne, że w 2024 roku niemal połowa dorosłej populacji świata uda się do urn wyborczych w swoich krajach. I to właśnie obawy dotyczące wpływania na wyniki wyborów i kreowania nastrojów społecznych za pomocą dezinformacji tworzonej z użyciem AI uznano za największe tegoroczne zagrożenia dla świata.

W raporcie czytamy, że „sztuczna inteligencja może tworzyć modele wpływania na duże populacje wyborców w sposób, którego wcześniej nie widzieliśmy”. Mowa tutaj przede wszystkim o tzw. Deepfake-ach, które są tworzone w sposób niemal zupełnie zautomatyzowany i coraz trudniej je zdemaskować. „Ta technologia spowoduje jeszcze większą polaryzację społeczeństwa — ponieważ ludziom trudniej jest weryfikować fakty — można też ją wykorzystać do podważania procesów wyborczych, co oznacza osłabienie demokracji”.

 

Czytaj również: Ten indeks da zarobić, dzięki wyższym zyskom spółek! Nowe prognozy giganta na 2024 rok

 

Kolejnym istotnym zagrożeniem w perspektywie najbliższych dwóch lat są zaś ekstremalne warunki pogodowe, ze szczególnym uwzględnieniem faz oscylacji południowej (ENSO) i El Niño, który ma nasilić się i utrzymywać do maja tego roku.

Reklama

Co ciekawe, to właśnie zagrożenia środowiskowe zajęła aż cztery pierwsze miejsca w rankingu zagrożeń WEF na najbliższą dekadę - na pierwszym miejscu znalazły się anomalie pogodowe, następnie krytyczne zmiany klimatu, później spadki bioróżnorodności i upadek ekosystemów, a na czwartym miejscu niedobory zasobów naturalnych.

Dopiero na piątym miejscu znalazła się dezinformacja.

 

 

To Cię zainteresuje: Spółka z GPW chce Twoich pieniędzy - oprocentowanie jej obligacji robi wrażenie!

Reklama

 

Jeśli chodzi zaś o zagrożenia w perspektywie najbliższych dwóch lat, to na trzecim miejscu znalazła się polaryzacja społeczna, a na czwartym zagrożenia cyberbezpieczeństwa

W raporcie czytamy: „firmy muszą negocjować łańcuchy dostaw, które stają się coraz bardziej złożone z powodu geopolityki i zmian klimatycznych oraz zagrożeń cybernetycznych ze strony rosnącej liczby złośliwych podmiotów. Poruszanie się w tym szybko zmieniającym się krajobrazie ryzyka będzie wymagało nieustannego skupienia się na budowaniu odporności na poziomie organizacyjnym, krajowym i międzynarodowym - oraz ściślejszej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym”.

Dopiero na piątym miejscu wśród zagrożeń dla świata w najbliższej perspektywie znalazły się konflikty zbrojne pomiędzy państwami.

Ekonomiści biorący udział w badaniu przewidują, że w następnej dekadzie wyłoni się wielobiegunowy lub sfragmentaryzowany porządek świata, "w którym średnie i wielkie mocarstwa będą rywalizować, ustalać i egzekwować regionalne zasady i normy”.

Reklama

Raport WEF, jak co roku, został opublikowany na kilka dni przed tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

 

Zobacz także: Gigantyczna strata NBP! Siła polskiego złotego pokrzyżowała plany Glapińskiego

Czytaj więcej